Britskí konzervatívci chcú novú stranu

Britskí konzervatíci vedení Davidom Cameronom to so založením samostatnej euroskeptickej strany v rámci Európskeho parlamentu myslia naozaj vážne.

 

Krátka správa

Predseda Toryovcov David Cameron už dávnejšie deklaroval, že jeho strana sa odtrhne od Európskej ľudovej strany (EĽS) a vytvorí novú, euroskeptickejšiu stranu. Tieňový minister zahraničných vecí William Hague pre BBC povedal, že sa v rámci Európskeho parlamentu snaží dohodnúť s inými stranami, ktoré zdieľajú víziu konzervatívcov.

Tento plán stranu rozdelil na dva tábory. Na jednej strane sú tí, ktorí chcú zostať v EĽS z obavy, že odchod zo strany by ich odtlačil do opozície. Na opačnej strane sú tí, ktorí si myslia, ze Európa potrebuje novú stranu, s novými a modernými myšlienkami. EĽS je podľa tejto druhej skupiny príliš prefederálna, keďže jej dominujú prointegračne naladení nemeckí poslanci za Kresťanskú demokraciu.

Minulý týždeň sa v Londýne začala kampaň „Adieu-EPP” (Zbohom EĽS), ktorej hlavným ťažiskom je tvrdenie, že Toryovci budú na tom „voličsky, štrukturálne, aj finančne” lepšie, keď sa spoja so svojimi „skutočnými ideologickými partnermi”.

Dvaja hlavní spojenci Toryovcov, českí poslanci za Občiansku demokratickú stranu (ODS) a poľskí poslanci za stranu Právo a spravodlivosť (PiS), vysielajú zmiešané signály a podpora ďalších strán zostáva neistá.

Hlavným spojencom pre britských konzervatívcov mala byť najmä česká ODS, ale je líder Mirek Topolánek sa nechcel pred voľbami do českej poslaneckej snemovne k záležitosti vzniku novej strany vyjadrovať. Podľa českých Lidových novin by mal o vzniku novej strany rokovať s Cameronom europoslanec Jan Zahradil, ktorý na to dostal mandát vedenia ODS. Britom na podpore ODS veľmi záleží. Britský europoslanec Charles Tannock pre Lidové noviny povedal: „Pre nás je členstvo ODS v novej frakcii dôležité. […] Zo všetkých európskych strán má k nám najbližšie. Je umiernene euroskeptická, ale nie eurofóbna”.

Podľa pravidiel vytvárania frakcií v Európskom parlamente treba na vznik novej minimálne 19 poslancov pochádzajúcich z 5 odlišných krajín.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA