Brusel je šokovaný. Čína zrušila summit.

Peking reagoval na plánované stretnutia európskych lídrov s duchovným a politickým vodcom Tibetu dalajlámom zrušením summitu EÚ-Čína.

Čínska vláda včera oznámila Francúzskemu predsedníctvu EÚ, že premiér Wen Ťia-pao nepríde na summit, ktorý sa mal konať budúci týždeň vo francúzskom Lyone. Mal sa na ňom prerokovávať vzájomný obchod a koordinovaná odpoveď na finančnú krízu.

Čínanom sa nepáči, že duchovný vodca Tibetu dalajláma v rovnakom čase navštívi niekoľko krajín EÚ a stretne s hlavami štátov a vlád ako aj predstaviteľmi inštitúcií EÚ.

Oficiálne stanovisko Bruselu hovorí, že “EÚ, ktorá si stanovila na 11. summit EÚ-Čína ambiciózne ciele rozhodnutie Číny berie na vedomie a ľutuje ho”.

V Bruseli podľa Stanleyho Crossicka, zakladateľa think-tanku European Policy Centre, vnímajú rozhodnutie Pekingu ako nešťastné, ktoré ukazuje, že komunistickí lídri dávajú väčšiu prioritu izolovaniu Tibetu a dalajlámu než čínsko-európskemu „strategickému partnerstvu“.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa napriek čínskej reakcii, podľa plánu stretne 6. decembra s dalajlámom v poľskom Gdaňsku na stretnutí laureátov Nobelových cien, uviedol hovorca francúzskej vlády Luc Chatel. “Sarkozy vždy hovoril, že sa stretne s dalajlámom nie ako s hlavou štátu ale ako s duchovným vodcom”, povedal Chatel reportérom po včerajšom stretnutí kabinetu.

Dalajláma by ma 4. decembra navštíviť aj Európsky parlament. “Len čas ukáže, či je to pokus Pekingu bojkotovať všetky demokratické inštitúcie Európskej unie”, povedal Marco Cappato, liberálny europoslanec.

Rozhodnutie Číny bojkotovať summit prišlo štyri dni po tom, čo dalajáma, hlava exilovej vlády Tibetu, suspendovala rozhodory s Čínou o budúcnosti Tibetu. Rokovania neprinesli žiadny výsledok pokiaľ ide o tibetské požiadavky. Čína tvrdí, že snaha Tibetu o autonómiu je len prvým krokom k odtrhnutiu sa od Pekingu.

Think-tank Európska rada pre zahraničné vzťahy (ECFR) označila zrušenie summitu ako „spektakulárne gesto a bezprecedentný krok v bilaterálnych vzťahoch“ sprevádzané nejednostnosťou Európy vo finančnej a hospodárskej kríze. To podľa ECFR len potvvdrilo Číne, že Európa nie je unitárnym aktérom.

Ďalšie oficiálne stretnutie medzi EÚ a Čínou sa uskutoční pravdpodobne až počas Švédskeho predsedníctva, naplánovaného na druhú polovicu roka 2009.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA