Bude Rehn novým Solanom?

Po tom, čo Sarkozy vyhlásil, že Lisabonská zmluva bude mať meškanie len jeden rok, prichádza nové kolo špekulácií o nomináciach na vrcholné posty EÚ.

Fínsky europoslanec Ville Itälä odštartoval novú vlnu špekulácií o konkrétnych menách, keď včera (16. decembra) navrhol súčasného eurokomisára pre rozširovanie, svojho krajana, Olliho Rehna na post prvého vysokého predstaviteľa pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Tento úrad, ak sa ratifikuje Lisabon, bude v sebe kombinovať portfólio, ktoré dnes riadi vysoký predstaviteľ pre SZBP Javier Solana a to, ktorému dnes v Komisii šéfuje Benita Ferrero-Waldner (vonkajšie vzťahy). Nový vysoký predstaviteľ bude  zároveň podpredsedom Európskej komisie.

O nových pozíciách, najmä o tom, kto bude prvým stálym predsedom Európskej rady, sa veľa diskutovalo až do júna 2008 (írske referendum).

Fínska tlač informovala, že Itälä vyzval fínskych politikov, aby spojili úsilie v podpore Rehnovho menovania do funkcie „ministra zahraničia EÚ“. Itälä, bývalý minister, verí, že Rehn by mal dobré šance uspieť, ak by sa za neho lobbingom postavili tri najväčšie politické strany.

Podľa niektorých správ je s tým, Rehn dokonca uzrozumený. Pracovník tlačového odboru kancelárie Olliho Rehna však pre EurActiv povedal, že v tomto kontexte je podpora pre Rehna izolovanou iniciatívou europoslanca. Po tom, čo boli publikované Itäläho vyjadrenia Rehn údajne europoslanca telefonicky kontaktoval, aby mu poďakoval za podporu. Dodal však,  že je predčasné diskutovať o týchto otázkach.

„Namiesto toho, prioritou je ratifikovať Lisabonskú zmluvu a to, aby vstúpila do platnosti. Ako som povedal už predtým, mám energiu a motiváciu pokračovať v európskych úlohách“, povedal podľa zamestnanca jeho tlačového odboru Rehn. V nedávnom rozhovore pre Rehn pre EurActiv uviedol, že si želá pokračovať v práci komisára aj v ďalšom období, ale odmietol komentovať otázku, ktorému portfóliu by dal prednosť.

Medzi ďalšími tipmi na európskeho ministra zahraničia sa objavuje aj meno švédskeho šéfa diplomacie Carla Bildta.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA