Budúcnosť euroústavy má byť jasná v 2008

Lídri Francúzska a Nemecka sa na neformálnom summite zhodli, že konečné rozhodnutie o budúcnosti Ústavnej zmluvy musí byť prijaté počas roku 2008.

 

Krátka správa

Nemecko preberie polročné rotujúce predsedníctvo EÚ v prvom polroku 2008, po ňom nasleduje Paríž. Angela Merkel a Jacques Chirac sa zhodli, že Berlín by mal ukončiť súčasné „obdobie reflexie“ a obnoviť diskusiu o budúcnosti Ústavnej zmluvy. Konečné rozhodnutie má byť dosiahnuté počas Francúzskeho predsedníctva.

Obaja lídri tak reflektovali názor predsedu Komisie Barrosa, podľa ktorého sa má o dokumente rozhodnúť v roku 2008. Ministri zahraničných vecí sa na poslednom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti zhodli, že „obdobie reflexie“ má byť predĺžené minimálne o pol roka do momentu, kedy predsedníctvo preberie Nemecko. Do konečného rozhodnutia sa má práca sústrediť na zlepšovanie fungovania inštitúcií v rámci existujúcich zmlúv a na projekty, ako je podpora mobility, energetická politika, vzdelávanie, výskum a podobne.

Neformálny francúzsko-nemecký summit sa konal menej ako dva týždne pred pravidelným júnovým summitom EÚ, na ktorom bude budúcnosť Ústavnej zmluvy jedným z hlavných bodov agendy lídrov Únie. Práve pred rokom zablokovali jej ratifikáciu odmietavé referendá vo Francúzsku a Holandsku.

V Európskej únii neexistuje v tejto otázke jednotný názor. Niektoré vlády, napríklad holandská, vyhlásili dokument za „mŕtvy“, iné hlasy hovoria o potrebe hľadania spôsobu, ako ho predsa ratifikovať. Objavili sa návrhy vypracovať nový dokument, to by však predpokladalo ďalšie roky komplikovaných vyjednávaní s neistým koncom. Inou možnosťou je uskutočniť potrebné zmeny v rámci existujúcich zmlúv, prípadne prijať zmeny ktoré si nebudú vyžadovať ratifikáciu v referendách. Kritici však hovoria o pochybnej legitímnosti takejto alternatívy. Rozdielne názory má aj Chirac a Merkel – franczúsky prezident uprednostňuje zmeny v rámci súčasných zmlúv, nemecká kancelárka však na neformálnom stretnutí označila Ústavnú zmluvu za “nevyhnutnú” pre fungujúcu Úniu.

Ratifikačný proces na Slovensku sa zastavil po tom, ako Národná rada zmluvu schválila, no prezident ju odmietol podpisom ratifikovať s odvolaním sa na „obdobie reflexie“ v EÚ. Politické strany majú na dokument rozličný názor. Zatiaľ čo KDH ho vyslovene odmieta, niektoré ostatné sa vo volebných programoch vyhýbajú priamej odpovedi a hovoria o potrebe zamerať sa konkrétne problémy (napr. SMK).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA