Celebrity propagujú České predsedníctvo EÚ

Modelka Tereza Maxová a futbalista Peter Čech účinkujú v klipe, ktorý má medzi verejnosťou spropagovať České predsedníctvo EÚ, ktoré začne v januári 2009.

Klip by mal podľa podpredsedu českej vlády Alexandra Vondru “sladkou ale obsažnou formou” priblížiť ľudom, čo sa bude počas prvej polovice budúceho roku odohrávať, informuje EurActiv.cz. Podľa nedávneho prieskumu viac než tri štvrtiny Čechov budúce predsedníctvo vôbec nezaujíma, alebo o ňom nemajú dostatočné informácie.

Klip natočila známa česká režisérka Alica Nellis a vládu by mal stáť do 5 miliónov českých korún. Modelka Tereza Maxová, futbalový brankár Peter Čech ako aj ďalší známi účinkujúci sa vzdali nároku na honorár a prácu na upútavke brali ako spestrenie svojho pracovného programu. Oficiálna informačná kampaň k Českému predsedníctvu EÚ začne na jeseň.

Jednou z priorít Českého predsedníctva by mal byť Balkán a jeho integrácia do EÚ. Po rokovaní s kosovským ministrom zahraničia Skenderom Hysenim to povedal český šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. Česká republika, na rozdiel od Slovenska, oficiálne uznala existenciu nezávislého a suverénneho Kosova. Išlo o prvé stretnutie medzi predstaviteľmi vlády oboch štátov.

„Podľa nášho názoru môže byť celý balkánsky problém vyriešený len tým, že bude celý Balkán prijatý do EÚ a, to je už iná záležitosť, tiež do euroatlantických štruktúr”, povedal Schwarzenberg na tlačovej konferencii. Dodal, že prijímanie nových členov výrazne komplikuje neúspešná ratifikácia Lisabonskej zmluvy. Podľa českého šéfa diplomacie však musí približovanie sa Balkánu k Únii pokračovať. Novým poradcom českej vlády pre Balkán by sa podľa agentúry APA mal stať skúsený rakúsky politik a odborník na juhovýchodnú Európu Erhard Busek. (Rozhovor s Erhardom Busekom o kríze na Kaukaze nájdete na tejto linke.)

Pri formulovaní zahraničnej politiky Predsedníctva bude mať podľa všetkého minister Karel Schwarzenber niekoľko problémov. Má už len niekoľko mesiacov na to, aby zjednotil postoje prezidenta a vlády k zásadným zahraničnopolitickým otázkam. Rozpor medzi názormi hradu a vládneho kabinetu sa v poslednej dobe prejavil v prípade konfliktu v Gruzínsku a pri uznávaní nezávislosti Kosova. S dvojkoľajovou zahraničnou politikou by Česko behom predsedníctva v Únii podľa politológov len ťažko niečo zo svojho programu presadilo.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA