Česi a Švédi si Predsedníctvo vymieňať nebudú

Štokholm aj Praha odmietli úvahy, že by si krajiny mali vymeniť poradie Predsedníctiev EÚ. S myšlienkou prišiel nemecký europoslanec, nárvh odôvodnil neschopnosťou oslabenej vlády ČR viesť Úniu v prvom polroku 2009.

Ingo Friedrich, konzervatívny europoslanec z Nemecka (EPP-ED, CSU) vyzval Českú republiku, aby si vymenila Predsedníctvo so Švédskom, ktoré má podľa plánu prebrať žezlo EÚ v júli 2009. „Úprimne, mám pochybnosti, či budú Česi schopní vyriešiť si svoje problémy v nadchádzajúcich týždňoch“, povedal Friedrich pre EurActiv.

Česká vláda bola oslabená nedávnymi krajskými voľbami a voľbami do Senátu, kedy stratila mnoho zo svojich pozícií a len veľmi tesne ustála hlasovanie o nedôvere. Množia sa hlasy, ktoré žiadajú demisiu premiéra Mirka Topolánka.

“Mojím zámerom nie je zahnať Čechov do kúta”, pokračuje Friedrich. “Musíme ale zaistiť, že EÚ bude schopná konať konať v čase krízy. V normálnych časoch, by to nebol taký veľký problém, ale my teraz čelíme globálnej recesii. Česi by mali brať môj návrh ako radu priateľa, ktorý má obavy”.

Český diplomat pre EurActiv povedal, že myšlienka, ktorá sa najprv objavila v českej tlači, je “absurdná” a “právne nemožná”.

Hovorkyňa švédskeho ministra zahraničia Carla Bildta pre EurActiv povedala, že okrem právneho aspektu, jej krajina ani nie je pripravená začať Predsedníctvo v januári.

Návrh škodí imidžu Českej republiky, uviedli diplomatické zdroje, ktoré vinia nemeckých poslancov z toho, že si vybrali Prahu ako “ľahký cieľ” pri získavaní pozornosti pred európskymi voľbami.

Predstaviteľ think-tanku, ktorý si neželal byť menovaný nám povedal, že “europoslanci by mali vedieť, že do Predsedníctiev EÚ nemajú čo hovoriť”.

Jiří Čunek, prvý podpredseda vlády a minister pre regionálny rozvoj ČR odmietol tvrdenia, že prípravy Predsedníctva majú sklz. “Som si úplne istý, že to zvádneme. Viem, že sme veľmi dobre pripravení”, povedal v interview pre EurActiv.cz.

Priznal ale, že prípravy budú musieť nabrať vyššie tempo. “Po diskusii, ktorú som mal dnes (s komisárkou pre regionálny rozvoj Danutou Hübner), som si uvedomil, že musíme pridať”, povedal Čunek a dodal, že najmä v oblasti regionálneho rozvoja, ktorá je pre agendu Českého predsedníctva centrálna, „sa bude veľa diskutovať“.

Keď sa ho pýtali, čo by sa stalo, ak by bola česká vláda nútená podať demisiu, Čunek povedal: „Priznávam, že si neviem predstaviť takú situáciu. A ani si nechcem predstaviť byť podpredsedom odstupujúcej vlády a zároveň riadiť Predsedníctvo EÚ.“

Český podpredseda vlády obvinil opozičných sociálnych demokratov z „absolútnej absencie zodpovednosti“, v kontexte blížiaceho sa Predsedníctva. Líder ČSSD Jiří Paroubek vyzvala vládu, aby opdstúpila a navrhol, aby krajinu cez Predsedníctvo previedla “vláda expertov”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA