Česko bude možno predsedať EÚ s dočasnou vládou

Triumfujúci sociálni demokrati vyvzývajú k vytvoreniu dočasnej vlády, ktorá sa postará o predsedncítvo EÚ a privedie krajinu k predčasným voľbám v polovici roka 2009.

České krajské voľby, ktoré sa konali 17. a 18. októbra, skončili triumfom opozičnej ČSSD expremiéra Jiřího Paroubka. Ich kandidáti na hejtmanov, získali naviac hlasov a vládnucu ODS Mirka Topolánka porazli vo všetkých 13 krajoch.

Výsledok súbežných volieb do Senátu, v ktorých sa mení tretina jeho osadenstva, znamená taktiež zásadný posun v rovnováhe síl v hornej komore českého parlamentu. Občianski demokrati disponovali doteraz väčšinou 41 kresiel v 81 miestom Senáte. To sa však teraz takmer určite zmení. Len v jednom z 27 obvodov sa kandidátovi ČSSD podarilo už v prvom kole získať 59 % väčšinu, v ostatných sa rozhodne až v druhom kole. Sociálni demokrati majú veľmi dobré vyhliadky, vyhrať v drvivej väčšine obvodov.

Očakáva sa, že tieto voľby do Senátu budú mať zásadný vplyv na českú zahraničnú aj európsku politiku. Sociálni demokrati sú napríklad proti inštalovaniu amerického obranného radaru v Českej republike. Paroubkova strana je tiež priaznivejšie naklonená ratifikácii Lisabonskej zmluvy, ktorú teraz podrobuje skúmaniu český Ústavný súd, kam ju poslali euroskeptickí senátori za ODS.

Šéf socialistov Paroubek vyzval svojho rivala Mirka Topolánka, aby dobrovoľne odstúpil. Podľa neho by mala byť Topolánková vláda, v ktorej sú aj kresťanskí demokrati (KDÚ-ČSL) a Zelení, nahradená úradníckou vládou, ktorá by viedla Českú republiku počas obdobia, kedy bude na stáť na čele EÚ. Tento kabinet by mal vládnuť do júna 2009, kedy sa mali súčasne konať predčasné parlamentné voľby ako aj voľby do EP.

Topolánek bude čeliť hlasovaniu o vyslovení nedôvery už v stredu, 22. októbra.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA