Čína aj Valónsko sa od Oettingera dočkali ospravedlnenia

Čerstvý podpredseda Európskej komisie Günther Oettinger hovorí, že hanlivými slovami nechcel nikomu ublížiť.

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas popvedal, že ospravedlneniu predchádzal telefonát od predsedu EK Jeana-Clauda Junckera.

“Uvedomil som si, že slová, ktoré som použil, mohli ľudí uraziť, čo som nechcel. Preto sa ospravedlňujem,” píše vo svojom vyhlásení nemecký eurokomisár.

Čínu dnes označil za partnera a dynamického ekonomického aktéra, a dodal, že vidí priestor na vzájomné sprístupnenie trhov EÚ a Číny.

Minulý týždeň sa Oettinger hanlivo vyjadril na adresu čínskej diplomatickej delegácie, ktorá prišla na summit EÚ-Čína do Bruselu. Vyslúžil si za to kritiku médií aj ostré slová od čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Čítajte: Komisár Oettinger vyrobil škandál, o ktorom si nemyslí, že je škandál

Oettinger oľutoval aj vyhlásenia na adresu belgického regiónu Valónsko. Pred uzavretím obchodnej dohody s Kanadou, ktoré sa oneskorilo pre odmietavý postoj valónskeho parlamentu, hovoril o “mikroregióne, ktorý blokuje Európu a vládnu mu komunisti”.

Včera však o Valónsku povedal, že je to historicky dôležitý európsky región a ako občan federálneho štátu berie názory regiónov veľmi vážne.

Na pravú mieru sa snažil uviesť aj znechutený komentár aktuálnych politických tém v Nemecku. “Mojimi slovami som chcel prebudiť nemeckých občanov aj Európu, aby sme sa namiesto debaty o znižovaní veku odchodu do dôchodku a zvyšovaní penzií radšej viac snažili a zostali konkurencieschopní,” vysvetlil eurokomisár.

Predseda EK Jean-Claude Juncker minulý týždeň povýšil Oettingera na post podpredsedu EK a poveril ho dočasným výkonom povinností eurokomisárky Kristaliny Georgievovej, ktorá sa vzdala funkcie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA