EurActiv.ro: Rumunskú vládu už kritizovali Američania aj Nemci (+VIDEO)

Niektorí rumunskí sociálni demokrati žiadajú na demonštrácie odpovedať protiakciami.

Viac ako tristotisíc ľudí vyšlo do ulíc, aby vyjadrilo svoj hnev proti dekriminalizácii niektorých prípadov korupcie, akými sú napríklad zneužitie moci alebo konflikt záujmov.

Stredajšie protesty v Bukurešti v mrazivom počasí boli najväčšie od protikomunistickej revolúcie v roku 1989.

Niektorí  vyzývajú na protiakcie

Vláda premiéra Sorina Grindeana práve zavŕšila mesiac v úrade, keď neočakávane schválila zmenu protikorupčnej legislatívy, čím zľahčila tresty pre činiteľov, ktorí zneužívajú svoje postavenie.

Zatiaľ čo podľa oficiálneho stanoviska vlády má legislatíva docieliť zníženie počtu väzňov, sudcovia, mimovládky a dokonca aj prezident Klaus Iohannis tvrdia, že zmeny omilostia volených činiteľov a sudcov vrátane predsedu Sociálnodemokratickej strany Livia Dragenu.

Sociálnodemokratická strana sa stretáva, aby sa dohodla na ďalšom postupe. Niektorí z jej členov vyzývajú na protiakcie, iní tvrdia, že vláda by nemala odvolať mimoriadny dekrét.

Ozvali sa však aj hlasy, ktoré s najnovším vývojom nesúhlasia. Jeden z vládnych ministrov odstúpil a niekoľko nižšie postavených sociálnych demokratov tiež oznámilo odchod zo strany.

Demonštrácie v Bukurešti prerušilo násilie vyprovokované malými skupinami, aby prekazili inak pokojné protesty.

Ozvali sa aj Spojené štáty a Nemecko

Rumunský prezident Klaus Iohannis povedal, že pre nové vládne nariadenie sa hodlá obrátiť na ústavný súd. Iohannis uviedol, že „je tu očividne ústavnoprávny konflikt medzi vládou a súdnictvom a parlamentom.“

Európska komisia varovala pred ústupom od boja proti korupcii.

Veľvyslanectvá niektorých dôležitých partnerských krajín Rumunska ako Spojené štáty a Nemecko napísali spoločné stanovisko vyjadrujúce hlboké znepokojenie z krokov vlády, ktoré môžu zvrátiť desaťročný pokrok v boji proti korupcii.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA