Črtá sa podoba novej Európskej komisie

Menej než rok pred menovaním novej európskej exekutívy zvažujú členské štáty prerozdelenie portfólií a výmenu niektorých komisárov.

Súčasného slovenského komisára Jána Figeľa nominovala ešte predchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu po náročných rokovaniach. V súvislosti s jeho možným nástupcom sa už v médiách nejaký čas skloňujú niektoré mená. Vláda Róberta Fica sa zatiaľ na žiadnom mene nezjednotila, špekuluje sa napríklad o súčasnom šéfovi misie SR pri EÚ Marošovi Šefčovičovi, padlo už aj meno predsedu výboru NRSR pre európske záležitosti Milana Urbániho a kým neoznámil odchod do Ženevy, uvažovalo sa aj o Jánovi Kubišovi. Vláda bude musieť zvažovať kandidátov aj kontexte voľby náhrady za ministra zahraničia.

Menovanie budúceho belgického komisára bude pravdepodobne súčasťou dohody o vytvorení novej vlády. V Belgicku sa nakoniec podarilo dohodnúť na novom kabinete 2. januára 2009, po tom, čo sa 19. decembra rozpadla vláda Yvesa Letermeho kvôli škandálu súvisiaceho so záchranou banky Fortis.   

Podobne ako jeho predchodca, nový premiér Herman Van Rompuy pochádza z radov flámskych kresťanských demokratov (CD&V) a jeho vláda sa nápadne ponáša na tú predchádzajúcu. Belgická tlač informovala, že CD&V získala prísľub, že bude môcť nahradiť liberálneho ministra zahraničných vecí Karla de Guchta, keď sa tento stane belgickým eurokomisárom.

De Guchtovi, na ktorého padlo podozrenie, že využíva svoje privilegované postavenie na profit z predaja podielu v banke Fortis len chvíľu pred jej kolapsom, sa podarilo znovu získať dôveru svojich politických spojencov.

Írsko, ktoré vymenilo druhé referendum o Lisabonskej zmluva za záruku, že si každá krajina ponechá svojho komisára, tiež zvažuje, kto bude tento post zastávať. Šéfka strany Fine Gael Enda Kenny navrhla, aby krajina nominovala do Bruselu bývalého premiéra a súčasného zástupcu Komisie v USA Johna Brutona.

Fine Gael je druhou najsilnejšou politickou stranou v krajine a najväčšou opozičnou stranou v írskom parlamente. Komentátori hodnotia možnú nomináciu Brutona ako múdry krok, pretože Bruton je považovaný v európskych kruhoch za „ťažkú váhu“ a ako taký môže dostať na starosti dôležité portfólio.  

Česká tlač cituje opozičného lídra Jiřího Paroubka, ktorý vyhlásil, že bývalý predseda ČSSD a súčasný komisár Vladimír Špidla nebude v kariére v Komisii pokračovať. Paroubek tiež povedal, že mu je ľúto, že Špidla chýba aj na kandidátke českej sociálnej demokracie do volieb do Európskeho parlamentu.

Hoci je teraz česká vláda zamestnaná úlohou predsedníctva, šepká sa o ambíciách Alexandra Vondru, podpredsedu vlády pre európske záležitosti. Niektorí uvažujú o Vondrovi nie len ako o potenciálnom eurokomisárovi, ale tiež ako o možnom nástupcovi Holanďana Jaap de Hoop Scheffera na poste generálneho tajomníka NATO. Hoop Schefferov mandát končí v júli 2009.

O mnohých súčasných komisároch sa predpokladá, že z Komisie odídu. To je aj prípad Francúza zodpovedného za oblasť spravodlivosti, slobody a bezpečnosti Jaquesa Barrota. Meno súčasného francúzskeho ministra pôdohospodárstva Michela Barniera sa objavuje v súvislosti s úvahami o budúcom francúzskom komisárovi. Vzhľadom na jeho skúsenosti ako komisára pre regionálnu politiku v Komisii Romana Prodiho a ako bývalej hlavy francúzskej diplomatickej služby, očakáva sa, že dostane dôležité portfólio.  

Nemecký komisár Günther Verheugen a jeho holandská kolegyňa Neelie Kroes sú tiež medzi tými, od ktorých sa neočakáva, že by mali byť aj v novej exekutíve. O iných však platí opak. Olli Rehn, fínsky komisár pre rozširovanie sa napríklad ambíciami zostať v Berlaymonte netají. Fínsky europoslanec nedávno dokonca navrhol Rehna na post prvého Vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, keď raz Lisabonská zmluva vstúpi do platnosti.

Britská komisárka Catherine Ashton, ktorá sa úradu ujala len nedávno po odchode Petra Mandelsona, zatiaľ nenaznačila, či má ambíciu zotrvať. Britská tlač už ale operuje s menom Geoff Hoon, čo je súčasný minister pre dopravu.

Pokiaľ ide o nové členské krajiny, od bulharskej komisárky Megleny Kunevy sa očakáva, že zostane aj na druhé volebné obdobie členkou Komisie. Naopak jej rumunský kolega Leonard Orban, bude pravdepodobne nahradený niekým iným. Pošuškáva sa, že Slovinec Janez Potočnik, Maďar Lászlo Kovac a Lotyš Andris Pebalgs tiež rady komisárov opustia.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso má veľkú šancu udržať sa na jej čele aj ďalších päť rokov, pokiaľ stredo-pravá skupina EPP-ED vyjde z európskych volieb opäť víťazne.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA