Dánsko odložilo referendum o eure a ďalších výnimkách

Dáni sa tento rok nebudú rozhodovať, či sa vzdajú výnimiek z účasti na niektorých politikách Európskej únie.

Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen v rozhovore pre denník Jyllands-Posten povedal, že plánované referendum o zrušení výnimiek z niektorých politík Európskej únie sa tento rok konať nebude. “Kvôli situácii po írskom referende ktorá je tak nepriehľadná, že už nie je [referendum] relevantné”, cituje denník premiéra.

Dánska vláda mala v pláne usporiadať ľudové hlasovanie, v ktorom by sa voliči mohli rozhodnúť či sa ich krajina má zapojiť sa do monetárnej politiky EÚ a prijať spoločnú menu euro a o zrušení ostatných výnimiek. Dánsko sa dnes nezúčasťňuje ani na spoločnej obrannej politike, na spolupráci v oblasti justície a vnútra. Krajina tieto výnimky vyjednala, keď v roku 1992 v referende odmietla Maastrichtskú zmluvu. Dáni ju za ňu nakoniec zahlasovali o rok neskôr.

Rasmussen sa úplne nevzdáva myšlienky usporiadať plebiscit, chcel by to stihnúť do konca svojho volebného mandátu, do roku 2011. Ako hovorí EÚ sa najprv najprv musí vyrovnať s dôsledkami írskeho “nie”. Rozhodnutie referendum odložiť privítala aj opozičná strana sociálnych demokratov. Naopak, veterán Európskeho parlamentu Jens-Peter Bonde, ktorý je jeho členom už od prvých volieb v roku 1979 a je známy tým, že v minulosti viedol v Dánsku kampaň proti Maastrichtu, obvinil vládu z politickej zbabelosti. Podľa neho sa neodvážili vyhlásiť referendum, pretože sa boja prehry. “Nálada v Dánsku je proti EÚ kvôli tomu, ako tlačí na Írsko“, povedal Bonde pre britské noviny Telegraph.

Europoslanec v súčasnosti rokuje s lídrom kampane za odmietnutie Lisabonu v Írsku, Declanom Ganleym, o možnosti postaviť vo všetkých krajinách EÚ kandidátov do európskych volieb, ktorí by mali jedinú agendu – boj proti Lisabonskej zmluve.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA