Diskusia o budúcnosti EÚ: 1 750 akcií a 270 tisíc priamych účastníkov

Európska komisia predstavila Bielu knihu o budúcnosti Európy pred štyrmi mesiacmi a debata o nej naberá na obrátkach.

Biela kniha, ktorú predložila Európska komisia 1. marca, odštartovala medzi európskymi krajinami, politikmi, analytikmi i bežnými občanmi diskusiu o budúcnosti Únie.

Hoci Komisia ponúkla päť scenárov vývoja, v ktorej opisuje možné cesty budúcej Európy, Biela kniha diskusiu len otvorila.

„Cítim sa veľmi povzbudený, keď vidím toľko ľudí, ktorí sa zapájajú do diskusie o budúcnosti Európskej únie,“ uviedol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Biela kniha o budúcnosti EÚ v kocke

„Píšete knihu histórie zajtrajška“

Juncker oceňuje mnoho pohľadov na tému a načasovanie považuje za „pozitívny moment, ktorý nás vedie vpred“. Svoj vlastný pohľad chce prezentovať už po letných prázdninách v septembri.

„Ste to vy, kto dnes píše knihu histórie zajtrajška,“ doplnil predseda Komisie na margo tých, ktorí sa mnohých diskusií na tému budúcnosti Únie zúčastňujú.

Rozpočet EÚ: Koľko bude stáť reformovaná únia?

Od marca sa po celej EÚ konalo už  viac ako 1 750 podujatí, organizovaných alebo podporovaných Komisiu, ktoré na diskusiu vytvorili priestor.

Podľa Komisie sa akcií zúčastnilo priamo už vyše 270 tisíc občanov.

Komentáre a podnety sa zaznamenávajú aj prostredníctvom online dotazníka. EK navyše predpokladá, že debata zasiahne až 30 miliónov Európanov.

(VIDEO) Biela kniha a Rím: Vylaďovanie EÚ pokračuje

Jadro je tretím z možných scenárov

Okrem „Pokračovania v súčasnom smerovaní“, Komisia núka aj ďalšie štyri scenáre: „Iba jednotný trh“, „Tí, ktorí chcú, robia viac“, „Menej, ale efektívnejšie“ a „Oveľa viac spoločne“.

O jednom zo scenárov možno hlasovať aj na sociálnej sieti. FOTO: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Hoci Komisia ponúkla na úvahy päť možností, debata najmä v strednej Európe sa v ostatnom období limitovala na diskusiu o takzvanom jadre Únie. Práve jadro nápadne pripomína tretí zo spomínaných scenárov Komisie, „Tí, ktorí chcú, robia viac“.

Už aj Kiska o ňom hovorí. Ale čo je jadro EÚ?

Svoj názor na scenáre plánuje Juncker prezentovať 13. septembra pri výročnom príhovore o stave Únie.

Prvé závery z debát sa očakávajú po decembrovom summite lídrov Európskej rady. Do júna 2019, kedy sa budú konať najbližšie voľby do Európskeho parlamentu, sa majú dohodnuté zmeny nastaviť.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA