Drahý americký volič, …

Máte čo povedať k voľbám v USA? Môžete apelovať na amerických voličov online. O tom, čo budú novembrové voľby znamenať pre Európu, hovoril včera v Bruseli washingtonský politický komentátor Jerry Hagstrom.

Kedže voľby v Amerike ovplyvnia ľudí na celom svete, ale len americkí občania majú právo voliť, tvorcovia portálu Link TV sa rozhodli, že je dôležité, aby sa  mohli vyjadriť aj ľudia z iných kútov sveta. Americkým voličom môžete sprostredkovať svoj názor na to, ako podľa vás doterajšia americká politika zmenila svet a prečo sú podľa vás niektoré témy dôležitejšie ako iné. Ktokoľvek má možnosť vyjadriť sa ku kandidátom prostredníctvom blogu, či videa. 

Podľa Jerryho Hagstroma z National Journal, washingtonského politického týždenníka budú transatalntické vzťahy benefitovať zo zmeny na prezidentskom poste bez ohľadu na to, kto voľby vyhrá. V oboch prípadoch podľa neho tzv. „neo-cons” (neokonzervatívci) zmiznú z politickej scény.

„Ak vyhrá Obama, neo-konzervatívci sú z hry von. Ak vyhrá McCain, majú problémy“, povedal Hagstrom na podujatí zorganizovanom veľvyslanectvom Spojených štátov amerických v Bruseli.

Washingtonský komentátor ale varoval pred rozšíreným názorom, že demokratický kandidát Obama bude nevyhnutne viac pro-európsky. John McCain je “zarytý zástanca voľného trhu” a mal by byť preferovaným kandidátom európskych anti-protekcionistov.

Dodal tiež, že Obama by skôr mohol mať záujem na posilňovaní vzťahov s inými časťami sveta, než je Európa, aj kvôli svojim etnickým koreňom. Spomenul však vetu, ktorú Obama použil v Berlíne počas svojho európskeho turné: “V Európe rastie pocit, že Amerika je súčasťou tohto, čo sa v našom svete pokazilo” a preto “je teraz čas stavať nové mosty”.

Podľa Hagstroma finančná kríza zaskočila oboch kandidátov. “Ani McCain ani Obama nechcú hovoriť o finančnej kríze” a to je podľa neho aj dôvod prečo boli televízne debaty “jednotvárne” a sústredili sa viac na témy, ktoré sú kandidátom bližšie. Myslí si, že kríza nahráva skôr Obamovi, kedže všetci finanční regulátori boli menovaní počas dvoch volebných období Georga Busha.

Rozhodne však nepovažuje šance republikánov za stratené. Spojenie McCaina “vojnového hrdinu, ikony a idividualistu” a Sarah Palin “ďalšieho individualistu” naznačuje, že “voľby budú veľmi napínavé, s veľmi vzrušujúcimi osobnosťami”.

“Buď budeme mať afroamerického prezidenta alebo viceprezidentku ženu. To je dôkaz, že Amerika sa zmenila”, vyhlásil Hagstrom. 

Washingtonský novinár komentoval aj smutný koniec Bushovho druhého obdobia, najmä jeho nedostatok líderstva vo finančnej kríze v posledných dvoch týždňoch. Podľa neho by Ronald Reagan alebo Bill Clinton v podobnej situácii vedeli, ako viesť a čo povedať Amerike a svetu.

V prípade, že Obama prehrá voľb, Hastrom očakáva, že Hillary Clinton sa bude uchádzať o prezidentský post aj o štyri roky. Podľa neho bolo chybou jej kampane, že nevyslala jasné “autobiografické odkazy”, tak ako to úspešne urobil Barack Obama. V dôsledku toho v nej mnohí voliči videli len “manželku Billa Clintona”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA