Dublin otvára diskusiu o druhom referende

Opakovanie referenda bude v konečnom dôsledku potrebné, ak sa má Írsko vyhnúť izolácii. Povedal to írsky minister pre záležitosti EÚ Dick Roche.

Dick Roche ako prvý írsky politik verejne pripustil možnosť opakovania ľudového hlasovania o Lisabonskej zmluve. Doteraz sa politici zmienke o tejto možnosti vyhýbali v snahe vyhnúť sa označeniu za tých, ktorých nezaujíma názor občanov.

„Môj osobný názor je, že referendum je vhodnou odpoveďou na pozíciu, v ktorej sme sa ocitli“, povedal Dick Roche írskemu denníku The Independent. Vláda podľa neho tvrdo pracuje na tom, aby „izolovala“ tie záležitosti, ktoré voličov na reforme EÚ najviac znepokojujú. Priznal však, že chuť otvárať zmluvu vo všeobecnosti neexistuje.

„Nemôžeme vylúčiť možnosť, že v niektorom štádiu a za správnych okolností, budeme musieť znovu konzultovať ľudí“, zopakoval Roche svoj postoj pre írsku televíziu RTE.

Hovoriť o druhom referende je však dnes ešte predčasné. Júlový prieskum verejnej mienky, za ktorým stál euroskeptický tábor odporcov Lisabonskej zmluvy, odhalil, že až tri štvrtiny írskych voličov sú proti konaniu druhého referenda o novej európskej zmluve. To prvé sa konalo len pred dva a pol mesiacom, 12. júna. V roku 2001 Íri odmietli zmluvu z Nice, aby ju o 16 mesiacov neskôr v opakovanom plebiscite schválili.

Írsky minister zahraničia, Micheal Martin minulý mesiac vyhlásil, že Írsko povie ako ďalej do decembrového summitu EÚ. „Francúzske predsedníctvo potom navrhne metódu“, povedal Martin a dodal, že dúfa „v riešenie v dohode s írskou vládou v októbri alebo decembri“, kedy sa stretávajú hlavy štátov a vlád členských štátov.

Britského liberálneho europoslanca Adrewa Duffa, vyjadrenia Dicka Rocha neprekvapili, pretože „októbrový summit sa blíži“. Vníma ho ako priznanie si írskej vlády, že akceptácia írskeho hlasovania je v EÚ veľmi nízka. Duff si ale nemyslí, že druhé referendum prinesie nejakú zmenu. „K tomu, aby sme mohli byť optimistickí, že Íri zmenia názor je strašne dlhá cesta“, povedal pre EurActiv.

Krajiny, ktoré zatiaľ nedokončili proces ratifikácie zmluvy, sú okrem Írska, Česká republika (čaká sa na rozhodnutie Ústavného súdu), Poľsko (čaká sa na podpis prezidenta) a Švédsko.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA