Elyzejský palác zvolal mimoriadny summit

Po stretnutí ministrov členských krajín NATO sa aj lídri EÚ zídu v Bruseli, aby diskutovali o pomoci Gruzínsku a budúcnosti vzťahov s Ruskom.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy zvolal včera (24. augusta) mimoriadne stretnutie hláv štátov a vlád EÚ. Elyzejský palác tak reaguje na požiadavku “viacerých členských štátov”. Najväčšie obavy vyvoláva neochota Ruska úplne stiahnuť svojich vojakov z územia Gruzínska. Moskva tvrdí, že zvyšní vojaci sú mierotvorcovia a ich prítomnosť je nevyhnutná na ochranu obyvateľov Severného Osetska. 

Stretnutie, ktoré sa bude konať 1. septembra, bude venované “krokom, ktoré Európska únia zamýšľa podniknúť pokiaľ ide o pomoc Gruzínsku a budúcnosť vzťahov s Ruskom”, informuje Paríž.

Americká vojnová loď USS McFaul cez víkend zakotvila v gruzínskom prístave Batumi s nákladom 55 ton humanitárnej pomoci. Batumi je len niekoľko desiatok kilometrov vzdialený od prístavu Poti, ktorý stále okupuje ruské ľodstvo. Francúzsko už vyzvalo Rusov, aby sa z prístavu, cez ktorý odchádza v tankeroch ropa z Azerbajdžanu a prichádza tovar do Gruzínska aj širšieho regiónu, stiahli čo možno najskôr.

Európska rada pre zahraničné vzťahy (ECFR), európsky think-tank so sídlom v Londýne, vo svojej najnovšej analýze uvádza, že Európska únia by mala prebrať v gruzínskej kríze vedúcu úlohu, kedže možnosti USA sú obmedzené ich záväzkami v Afganistane a Iraku. Zároveň si myslí, že “krátkodobé sankcie voči Rusku by boli kontraproduktívne”. Kedže EÚ bola hlavným mediátorom medzi Moskvou a Tbilisi, európskym lídrom sa naskytá nová šanca ovplyvniť udalosti, píše ECFR v analýze. “EÚ by sa ale nemala snažiť obnoviť nestabilné status quo, ale zmeniť pravidlá angažovania sa v celom post-sovietskom priestore.”

Angela Merkelová navrhla v tomto duchu zvolať regionálnu konferenciu venovenú rekonštrukcii Gruzínska a širšej stabilite v regióne. Svoju víziu načrtne v dnešnom článku pre nemecký denník Der Spiegel.

Podobný krízový summit, aký chystá EÚ, minulý týždeň zorganizovala NATO. Výsledkom je de facto zmrazenie vzťahov medzi Alianciou a Moskvou.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA