EP: Ashtonová bude musieť obsadenie veľvyslancov obhájiť

Niektorí europoslanci už naznačili, že Európsky parlament využije svoje právomoci na to, aby sa uistil, že šéfka EÚ pre zahraničie Catherine Ashton dosiahne pri obsadzovaní postov v novej diplomatickej službe Únie rovnováhu, informuje EU Observer.

Pozornosť poslancov EP sa bude upriamovať najmä na to, či bude v novom orgáne dostatočná inštitucionálna rovnováha. Problémom môže byť aj prípadné nedostatočné zastúpenie krajín východnej Európy, či ženského pohlavia. Nedávna štúdia Poľského inštitútu pre zahraničné vzťahy totiž odhalila, že zo 115 súčasných zastúpení Európskej únie v tretích krajinách sú len dvaja z východnej Európy a 11 žien, zatiaľ čo staré členské krajiny majú až 86 delegátov. Rovnako dôležité bude podľa EP inštitucionálna vyváženosť, teda aby

Európsky parlament bude pritom rozhodovať aj o rozpočte Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ), bez ktorého nie je možné zahájiť jeho fungovanie. Len  prenájom priestorov ESVČ, ktorá bude mať približne 7000 zamestnancov bude stáť desať miliónov eur ročne. Samotný rozpočet diplomatickej služby sa odhaduje na takmer sedem miliárd eur.

Očakáva sa, že nominácie na prvých 31 šéfov misií a ich zástupcov pre veľvyslanectvá EÚ v zahraničí predstaví Ashtonová budúci týždeň. Medzi nimi majú byť top misie v krajinách ako Brazília, Čína, Gruzínsko, Japonsko a Južná Afrika, uvádza EU Observer a dodáva, že nominácie na ďalších 80 pozícií, vrátane postov v Bielorusku, Etiópii, Indonézii a v Palestínskej samospráve budú známe najskôr až v novembri.  

Konečným dátumom vytvorenia Európskej služby pre vonkajšiu činnosť by mal byť 1. december, teda symbolické prvé výročie vstupu Lisabonskej zmluvy do platnosti.

Na začiatku septembra by mala Ashtonová zároveň predstaviť svojich nominantov na približne 80 vyšších diplomatických postov a 20 administratívnych pozícií v diplomatickej službe. Európsky parlament si pritom plánuje približne desať nominantov pozvať na vypočutie, kde im bude klásť otázky a skúmať ich spôsobilosť, informuje EU Observer.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA