Európa podľa predstáv britských konzervatívcov

Dnes sa v Bruseli koná konferencia, na ktorej líder britských konzervatívcov David Cameron predstavuje svoju víziu Európy.

Krátka správa

Britský konzervatívny líder David Cameron sa dnes spolu s českým premiérom Mirekom Topolánkom zúčastňuje v Bruseli na prvej konferencii Hnutia pre európsku reformu. Hnutie založili britskí konzervatívci s cieľom odísť zo skupiny Európskej ľudovej strany – Európskych demokratov (EPP-ED) po voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009. zatiaľ sa k nim ale pripojila iba česká ODS.

Cameron predstaví svoju víziu Európy, ktorá sa má podľa neho zamerať na tri G: globalizáciu, globálne otepľovanie a globálnu chudobu. „Myslím si, že inteligentný Marťan by rozhodol, že sa EÚ má zamerať na tri veci. Po prvé, ekonomické výzvy globalizácie. Po druhé, environmentálne výzvy klimatických zmien. Po tretie, morálne a bezpečnostné výzvy globálnej chudoby.“

„Nová Únia“ by mala byť podľa Cameronových predstáv založená na diverzite a dobrovoľnej spolupráci nezávislých národných štátov, nie „uniformite a nútení“.

Konferencia a Cameronov prejav majú byť tiež signálom pre partnerov v EÚ, že v prípade víťazstvách vo voľbách neplánujú konzervatívci „stiahnuť“ Britániu z európskej politiky, ale aktívne sa podieľať na reforme Únie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA