Europarlament sa chce biť o svoje miesto na slnku

Daniel Cohn-Bendit tvrdí, že v novom Európskom parlamente existuje väčšina na zablokovanie nominácie Barrosa. Parlament by sa mal podľa lídra Zelených postaviť za svoje práva z Lisabonu aj preto, že sa od toho bude odvíjať jeho pozícia voči členským štátom a Komisii počas celého volebného obdobia.

Pozadie

Lídri EÚ sa dnes schádzajú na summit v Bruseli. Má dať odpoveď na otázku, či hlavy štátov a vlád formálne nominujú Barrosa na druhé volebné obdobie, alebo mu zatiaľ len vyjadria politickú podporu. Inštitucionálny chaos, na základe ktorého bude možno predseda EK nominovaný podľa pravidiel zmluvy z Nice a zvyšok Komisie podľa pravidiel Lisabonu, stavia Európsky parlament do nevýhodnej pozície. Podľa novej zmluvy by mal väčšiu slobodu výberu najmä pokiaľ ide o šéfa Komisie.

Otázky

„Musíme Barrosa zastaviť“, vyhlásil líder francúzskych zelených a skupiny európskych zelených v EP Daniel Cohn-Bendit na stretnutí s novinármi. Podľa neho v novozvolenom Parlamente existuje dostatočná väčšina na zablokovanie nominácie José Manuela Barrosa.

Namiesto diktátu Európskej rady chce Cohn-Bendit otvorenú diskusiu, v ktorej budú cirkulovať aj iné mená. Ako možní vyzývatelia cirkulujú dve mená: bývalý dánsky premiér a šéf Strany európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.

Pre Parlament je v stávke veľa. Ak lídri EÚ formálne nominujú Barrosa už na tohtotýždňovom summite, bude to podľa pravidiel zmluvy z Nice. Parlament sa tak snaží aby procedúra výberu prebehla už podľa pravidiel Lisabonu, ktorý volenému orgánu priznáva väčšie slovo a hlavne výber z viacerých nominácií.

„Nie je žiadny relevantný dôvod, prečo by malo formálne rozhodnutie o nominácii padnúť teraz“, dodal Cohn-Bendit. Pohrozil, že ak nominácia napriek tomu príde, Parlament by ju mohol na svojej prvej schôdzi 14. júla jednoducho zamietnuť. Dodal, že ak sa Parlament nepostaví za svoje práva, členské štáty a Komisia ho v podobných otázakch nebudú brať vážne počas celé volebné obdobie.  

„Európania musia vidieť, že Európsky parlament splní svoju demokratickú povinnosť a odmietne v júli akúkoľvek rýchlokvasnú nomináciu“. Okrem tohto má verejnosť podľa neho dosť zákulisných machinácií a dohôd za zavretými dverami.

„Barrosove politiky zlyhali v oblasti ekonomiky, životného prostredia a demokracie. Nemôžeme si dovoliť mať ho ďalších päť rokov“. Pripomenul, že pred piatimi rokmi bol Barroso posledným kompromisným riešením v hodine dvanástej a okrem toho podporoval vojnu v Iraku.

Švédsko, ktoré 1. júla preberie predsedníctvo Únie by bolo radšej, keby mal Barroso druhý mandát istý, aby malo v osobe predsedu Komisia partnera, s ktorým sa dá pracovať. Cohn-Bendit tento argument odmieta a tvrdí, že Komisia sa aj tak bude do novembra zaoberať len zostatkovou agendou.

NemeckoFrancúzsko sa tiež zdráhajú dať dať Barrosovi zelenú už teraz, pretože to posilňuje ich páky na rozdelenie portfólií ako aj programové priority Európskej komisie na nové obdobie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA