Európska komisia vymenovala nového vedúceho svojho zastúpenia na Slovensku

Ladislav Miko vystrieda od 1. januára 2018 na poste doterajšieho vedúceho, Dušana Chreneka.

Ladislav Miko, rodený Košičan, patril doteraz medzi najvyššie postavených Čechov v Európskej komisii. Na poste vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku vystrieda Dušana Chreneka.

Miko sa ujme svojej funkcie 1. januára 2018. Podľa Komisie na svoj post prinesie rozsiahle znalosti o inštitúciách EÚ, ktoré získal počas viac ako desaťročného pôsobenia na vysokých postoch v Európskej komisii.

Takmer dvadsaťročné skúsenosti má budúci vedúci Zastúpenia aj z českej a slovenskej verejnej správy. Mnohé z nich získal na riadiacich pozíciách.

Expert z Komisie: Ak budeme kupovať výrobky nižšej kvality, nemôžeme očakávať, že z predajní zmiznú

Bývalý minister, aktívny profesionál

Ladislav Miko nastúpil do Európskej komisie v roku 2005 na miesto riaditeľa v rámci Generálneho riaditeľstva pre životné prostredie. V roku 2011 sa stal zástupcom generálneho riaditeľa na Generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre zdravie a bezpečnosť potravín, zodpovedným za bezpečnosť potravinového reťazca. Išlo pritom o jeden z najvyšších postov, ktoré zastával v Komisii občan Českej republiky.

Do Komisie prišiel z českej verejnej služby, kde pracoval ako námestník ministra na Ministerstve životného prostredia. V roku 2009 sa nakrátko do českej verejnej služby vrátil, aby zastával post ministra životného prostredia v úradníckej vláde Jána Fischera.

Prechod na zelenú ekonomiku nestojí len na priemysle

Svoju kariéru začal v roku 1984 v Slovenskej akadémii vied na rôznych pozíciách, vrátane vedúceho Ústavu zoológie a zástupcu riaditeľa vedeckého výboru ústavu. Je držiteľom  doktorátu zo zoológie a ekológie z Karlovej univerzity v Prahe a titulu docent z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe. Od roku 2010 je hosťujúcim profesorom na Antverpskej univerzite.

Nový vedúci Zastúpenia Komisie na Slovensku pôsobí aj ako prezident filmového festivalu Ekofilm, ktorý sa venuje témam ochrany životného prostredia.

Kvalita a bezpečnosť potravín sú dve odlišné veci, pripomínajú experti

Zastúpenia v celej Únii

Ladislav Miko strieda na poste Dušana Chreneka. Ten viedol Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku od roku 2012.

Čítajte aj: Chrenek: Pre Slovensko je výhodou, keď má Komisia širšie právomoci

Európska komisia má svoje zastúpenia vo všetkých 28 členských štátoch EÚ a regionálne kancelárie v Barcelone, Belfaste, Bonne, Cardiffe, Edinburghu, Marseille, Miláne, Mníchove a Wroclawi.

Zastúpenia reprezentujú Komisiu v jednotlivých členských štátoch Únie. Sú v kontakte s vnútroštátnymi orgánmi a zainteresovanými stranami a informujú médiá a verejnosť o politikách EÚ. Podávajú vedeniu Komisie správy o vývoji v dôležitých oblastiach v členských štátoch.

Od začiatku Junckerovej komisie vymenúva vedúcich zastúpení predseda Komisie a tí predstavujú jeho politických zástupcov v členskom štáte, v ktorom danú pozíciu zastávajú.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA