Európska komisia vyvracia novinové titulky

Novinári prekrúcajú fakty o iniciatívach EÚ, aby ich urobili čitateľsky príťažlivými. Európska komisia má zoznam euromýtov v podobe novinových titulkov, ktoré sa snaží uviesť na pravú mieru.

“EÚ vnucuje zákaz historických plošných mier”, “Brusel bodol nariadením proti hluku do srdca Škótska”, “EÚ chce zmeniť rýchlostné limity na nemeckých cestách”, sú niektoré z nadpisov novinových článkov z uplynulých mesiacov, proti ktorým sa Európska komisia rozhodla ohradiť.

Na svojej internetovej stránke uverejnila (ako s ľútosťou dodáva) nekompletný zoznam “euromýtov”, ktoré prebehli médiami. Komisa tvrdí, že hoci väčšina médií informuje o iniciatívach EÚ z úprimnej snahy informovať verejnosť, existujú výnimky. Trápi ju, že sú to väčšinou práve tie výnimky, ktorým sa dostane najviac pozornosti, pretože “využívajú strach z moci eurokratov v Bruseli”.

Komisia objasňuje napríklad informáciu, ktorú v júni uverejnili mnohé britské médiá, že EÚ chce zrušiť tradičnú historickú plošnú mieru – aker. EK sa bráni, že išlo len o formalizovanie trendu, kedy samotná britská vláda bežne používa pri jednaní s farmármi hektáre, jednotku bežnú v kontinentálnej Európe. Dodáva, že súkromníci môžu naďalej používať akre pri udávaní výmery svojej pôdy, ak zároveň udajú ekvivalent v hektároch. EÚ naopak nemá nič proti britským nemetrickým jednotkám ako je míľa a pinta, ktoré nepredstavujú problém pre obchod.

Denník Sunday Times zase napísal, že tradičný škótsky hudobý nástroj  – gajdy, budú z vôle EÚ “umlčané”. Komisia vysvetľuje, že išlo o nariadenie, ktoré malo zamedziť vystavovaniu ľudí prílišnému hluku, ktoré môže viesť napríklad u hráčov orchestra až k strate sluchu. Komisa ale trvá na tom, že ochranu zdravia je možné zabezpečiť aj inak než umlčaním hudobníkov, napríklad špeciálnymi štopľami do uší alebo zvuk absorbujúcimi zariadeniami a materiálmi.

EÚ údajne nemá ani v pláne meniť rýchlostné limity na nemeckých diaľniciach, ako súčasť boja za bezpečnosť na cestách a ochranu klímy. Komisia pripomína, že na znižovanie maximálnej povolenej rýchlosti nemá EÚ právomoc.

Komisia zostavila celý zoznam zavádzajúcich novinových titulkov o iniciatívach EÚ spolu s krátkym vysveľujúcim komentárom. Venuje sa aj titulke: “Zbohom zahnuté banány, dovidenia zakrivené uhorky, tak zatiaľ bacuľaté mrkvy”.

Namieta aj proti článkom, ktoré hovoria, že EÚ hrozí sankciami za to, ak majiteľ krčmy nezabráni zákazníkom oslovovať dievča za barom “miláčik”, “srdiečko” a podobne. V odpovedi Komisie sa hovorí: “Pravidlá EÚ o rovnom zaobchádzaní nesiahajú až do pubov – je na národných orgánoch, miláčik, aby sa rozhodli, čo môžeš alebo nemôžeš povedať vo svojom lokáli, takže žiadny strach, bábika”.

V zozname možno nájsť aj titulky o tom, že EÚ zaujímajú intímne detaily a sexuálnom živote žien. Išlo o návrh Komisie o zosúladení otázok pri cenzoch (sčítaní ľudu) v Únii, najmä kvôli kompatibilite údajov. EK odmieta tvrdenie, že by cieľom bolo zisťovať koľko mali ženy životných partnerov. V návrhu Komisie sa ale jasne písalo, že by zbierané údaje mali zahŕňať aj: “Dátum(y) začiatku dobrovoľného zväzku (zväzkov) žien, ktoré boli niekedy v dobrovoľnom zväzku: (i) prvý dobrovoľný zväzok a (ii) súčasný dobrovoľný zväzok”. Komisia tvrdí, že len chcela poznať počet mimomanželských zväzkov, kedže z takejto formy spolužitia sa rodí v EÚ čoraz viac detí a ide o dôležitý demografický a sociologický údaj.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA