Európska revízia osláv Dňa Bastily

Prezident Nikolas Sarkozy dodal oslavám francúzskeho sviatku novú európsku podobu, keď prizval obranné zložky krajín EÚ na tradičnú vojenskú prehliadku po Champs-Elysées.

Krátka správa

Vlajky Francúzska a EÚ viali vedľa seba, zatiaľ čo sa vojská zo všetkých členských krajín EÚ po prvýkrát pridali k tradičnému defilé 14. júla 2007 pripomínajúce dobytie Bastily v roku 1789, ktoré znamenalo začiatok Francúzskej revolúcie.

Od svojho zvolenia v máji Sarkozy horlivo demonštruje svoj záväzok voči EÚ a poukazuje na to, že „Francúzsko je späť v Európe“. Na oslavách dňa Bastily sa hrala Európska hymna a predčítavala sa Schumanova deklarácia, ktorá viedla k vytvoreniu Európskeho spoločenstva.

Odvolávajúc sa na 50. výročie EÚ, francúzsky prezident vyzdvihol, že národný sviatok je tiež európskou oslavou. „Bola to prehliadka armád, no je to hlavne mier, čo chceme oslavovať“, povedal Sarkozy.     

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering, Vysoký predstaviteľ EÚ pre SZBP Javier Solana a portugalský premiér José Sócrates, ktorý v súčasnosti predsedá EÚ sa tiež zúčastnili na oslavách.

Barrosso privítal túto iniciatívu a vyhlásil, že nejde len o symbolické gesto, ale tiež o silný odkaz Francúzsku a celej Európe. Povedal, že v čase globalizácie je „potrebné spoločne obraňovať naše záujmy a hodnoty ako Európania“. Barroso ďalej zdôraznil, že nevidí žiadny rozpor medzi patriotizmom a „európskym duchom“.

V prejave k európskym ministrom obrany a predstaviteľom francúzskej armády v ten istý deň, Sarkozy sa znovu zasadil za spoločnú obranu EÚ. “Základ pre európsku obranu existuje. Musíme zabezpečiť aby rástla”, povedal a dodal: „Chcem aby bola Európa schopná autonómne zaistiť svoju bezpečnosť“.

Sarkozy tiež opustil tradíciu televíznych prejavov a interview reflektujúce stav krajiny, ako aj udelovanie masových amnestií za menšie delikty.

Na oslavách v Paríži sa zúčastnil aj minister obrany SR František Kašický. Ako informovala TASR, minister odovzdal francúzskemu prezidentovi Nikolasovi Sarkozymu pozdrav prezidenta SR Ivana Gašparoviča pri príležitosti francúzskeho štátneho sviatku. Minister Kašický sa stretol aj so svojim rezortným kolegom Hervém Morinom a rokovali o konkrétnych formách spolupráce, najmä v oblasti odmínovania a likvidácie munície.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA