Európske záležitosti: Radičová sa s Dzurindom dohodla

Ministerskú radu SR pre európske záležitosti, ktorá koordinuje otázky týkajúce sa EÚ presahujúce jeden rezort, budú podľa formácie riadiť aj premiérka aj šéf diplomacie. MZV si to pôvodne predstavovalo inak.

Ministerská rada vlády Slovenskej republiky pre európske záležitosti sa zaoberá otázkami vyplývajúcimi z členstva Slovenska EÚ, ktoré vyžadujú koordináciu viacerých alebo všetkých ministerstiev. Pôsobila už pred vstupom Slovenska do EÚ. V minulom volebnom období jej predsedal podpredseda vlády pre európske záležitosti Dušan Čaplovič (SMER). Strany súčasnej vládnej koalície už pred voľbami avizovali ambíciu tento post zrušiť a európsku agendu preniesť na štátneho tajomníka Ministerstva zahraničia.

S tzv. kompetenčným zákonom prijatým v októbri 2010 (ktorým sa o.i. obnovilo zrušené Ministerstvo životného prostredia) prišla pokiaľ ide o záležitosti EÚ zásadná zmena. Úlohu „koordinovať realizáciu politík Európskej únie“ od Úradu vlády prebralo Ministerstvo zahraničných vecí. Úrad vlády prišiel aj poslanie koordinovať "využívanie finančných prostriedkov z fondov Európskej únie" v prospech Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja pod vedením bývalého eurokomisára Jána Figeľa (KDH).

Zmena, ktorú v súlade s touto logikou v štatúte Ministerskej rady vlády SR pre záležitosti Európskej únie navrhovalo Ministerstvo zahraničných vecí mala vyzerať podľa Hospodárskych novín nasledovne: Rade mal predsedať minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda, s účasťou premiérky sa nepočítalo.

"Je nanajvýš nelogické, aby na čele ministerskej rady pre prípravu pozícií Slovenska k takýmto politikám EÚ stál minister zahraničných vecí vecí,“ komentoval ministerský návrh pre Hospodárske noviny hovorca premiérky Rado Baťo.

Po rokovaniach medzi Radičovou a Mikulášom Dzurindom prišlo ku kompromisu. Dohodli sa, že rada bude mať po novom formácie na dvoch rozličných úrovniach, ako to v pripomienke navrhoval Úrad vlády. Politické rozhodnutia na najvyššej úrovni majú byť koordinované pod predsedníctvom premiérky. Pracovné otázky na úrovni štátnych tajomníkov a generálnych riaditeľov budú koordinované z úrovne ministra a MZV. Má ísť napríklad otázky aproximácie smerníc, nariadení a podobne.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA