Fico: Nerobme z Írov obeť

Väčšina EÚ signalizuje ochotu urobiť všetko preto, aby mohlo Írsko za konkrétnych ústupkov hlasovať o Lisabonskej zmluve znovu. Slovenský premiér si myslí, že niekto "kto nevie zabezpečiť ratifikáciu" by nemal mať "výhody na úkor iných".

V EÚ sa už dlho hovorí o tom, že Íri by mohli mať opakované referendum o Lisabone, pokiaľ budú ošetrené najväčšie obavy jeho obyvateľstva – napríklad suverenity v oblasti daní, interrupcií, neutrality a zachovanie si svojho eurokomisára. Viac svetla do ďalších krokov írskej vlády by mal vniesť summit hláv štátov a vlád EÚ 12.-13. 12. v Bruseli, hoci sa očakáva, že írsky taoiseach (predseda vlády) Brian Cowen slová “druhé referendum” nepoužije.

Slovenský premiér včera, 9. decembra, vo Výbore pre európske záležitosti Národnej rady SR, kde sa hovorilo o slovenských pozíciách pred summitom, naznačil, že hoci je SR pripravená na diskusiu, ako ďalej s ratifikáciou Lisabonskej zmluvy má svoje hranice. „Sme pripravení komunikovať o podmienkach, ktoré chce Írsko nastaviť v súvislosti s ratifikáciou Lisabonskej zmluvy, ale nemôžeme robiť z niekoho, kto nie je schopný zabezpečiť ratifikáciu, obeť, ktorá by mala mať výhody na úkor iných členov EÚ“, povedal poslancom Výboru Róbert Fico.

Aby sa mohol zachovať princíp jedna krajina – jeden komisár, muselo by sa to ošetriť v Lisabonskej zmluve, ktorá hovorí, že počet členov exekutívy sa zníži na 18 (v prípade, že sa EÚ jednohlasne nerozhodne inak). Nie všetky členské krajiny, ale budú ponechaniu vysokého počtu komisárov s rozdrobenými portfóliami naklonené (napríklad Holandsko, Belgicko či Luxembursko). Podľa zmluvy z Nice, ktorá platí kým sa neratifikuje Lisabon, bude v novej Komisii zatiaľ bližšie nešpecifikovaný počet komisárov, ale určite menej ako počet členských krajín.

Predseda Európskej komisie včera na tlačovej konferencii v Bruseli naznačiť ochotu udržať súčasnú Komisiu dočasne v úrade až do roku 2010, kedy by mohol byť ratifikovaná nová zmluva. „Musíme sa vyhnúť akýmkoľvek rozhodnutiam, ktoré budú predstavovať problém v otázke kontinuity“, povedal novinárom Barroso.  

Český parlament včera odložil diskusiu a hlasovanie o Lisabonskej zmluve na február 2009. ČR sa teda nepodarí ratifikovať zmluvu pred tým, než preberie polročné predsedníctvo v Európskej únii 1. januára 2009.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA