Fínsko začalo ratifikovať Ústavu, referendum nebude

Fínsky parlament 12. mája odhlasoval začatie ratifikačného procesu Ústavy EÚ. Predseda Komisie Barroso vyzýva členské štáty, aby obnovili svoj záväzok voči Európe.

Krátka správa

Krátka správa

Severská krajina, ktorá od 1. júla preberie od Rakúska šesťmesačné rotujúce predsedníctvo EÚ, sa zrejme stane šestnástym členským štátom EÚ, ktorý euroústavu ratifikoval.

Parlament hlasoval o správe vlády, ktorá odporúčala ratifikáciu zmluvy. 104 zo 199 poslancov hlasovalo za, 24 proti a 60 sa hlasovania zdržalo.

Fínsky premiér Matti Vanhanen vyhlásil, že ústava „nie je mŕtva“ a oznámil, že si želá oživenie ústavného procesu. Ústava by podľa neho mala zostať v celku a nemali by sa schvaľovať jednotlivé ustanovenia.

20. októbra 2006 chce fínska vláda uskutočniť neformálny summit EÚ o osude Ústavy a ďalších otázkach (ako napríklad energetická bezpečnosť).

Predseda Komisie Barroso vyhlásil, že prijatie konečného rozhodnutia o ústave pred rokom 2008 je nepravdepodobné. Vyzval hlavy štátov a vlád, aby v marci 2007, keď EÚ bude oslavovať 50. výročie podpisu Rímskych zmlúv – zakladajúcich zmlúv EÚ, v deklarácii oživili svoj záväzok voči európskemu projektu.

Na vstup do platnosti potrebuje Ústava EÚ, ktorú v minuloročných referendách odmietli občania Francúzska a Holandska, schválenie všetkými 25 členskými krajinami EÚ.

Doteraz ju ratifikovali Belgicko, Cyprus, Estónsko, Grécko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko.

Pred hlasovaním bola fínskemu parlamentu predložená aj petícia s približne 50 000 podpismi Fínov, ktorí žiadali referendum o tejto otázke, parlament ju však zamietol. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA