Francúzi by Euroústavu opäť odmietli

Rok po tom, čo Francúzi odmietli v ľudovom hlasovaní Európsku ústavu, by väčšina z nich na svojom negatívnom stanovisku zotrvala.

 

Krátka správa

Koncom mája minulého roka sa takmer 55% oprávnených francúzskych voličov vyslovilo proti Ústave. Výskum verejnej mienky, ktorý zverejnil francúzsky denník Liberation 17. mája odhalil, že až 98% ľudí, ktorí sa v referende vyslovili „proti” neľutuje svoje rozhodnutie. Naopak, 10% tých, ktorí dali Ústave svojim hlasom zelenú, rozhodnutie ľutuje.

Prieskum tiež poukázal na názory francúzskej verejnosti na možnúj zmenu kurzu, ktorý Únia nabrala po francúzskom a holandskom „nie”. Tri štvrtiny respondentov si myslia, že odmietnutie Ústavy nezmenilo smer európskej politiky. 6% Francúzov si myslí, že neprijatie Ústavy posunulo EÚ liberálnejším smerom a 5% voličov sa zdá, že Únia sa posunula smerom k sociálnejšej politike. Analýzy hovoria, že za francúzskym odmietnutím Ústavy bol práve strach z „liberálnejšej Európy“.

Luxemburský predseda vlády Jean-Claude Juncker vo vyjadrení pre nemecké Süddeutsche Zeitung „slovne pochoval” Barossove nádeje spojené s prijatím Ústavy do konca obdobia jeho Komisie. Podľa Junckera sa nejedná o reálne vyhliadky a „obdobie reflexie” bude podľa jeho odhadov predĺžené minimálne do roka 2009. Juncker odmietol aj návrhy belgického premiéra Verhofstadta, ktorý sa vyslovil za zvyšovanie integrácie v tých štátoch EÚ, ktoré sú súčasťou eurozóny. Všetky členské krajiny by mali podľa neho postupovať jednotne a nie oddelene.

Euroskepticizmus nenarastá len medzi politikmi, ale aj medzi občamni. Ako malý dôkaz môže slúžiť aj výsledok francúzkeho prieskumu verejnej mienky.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová minulý týždeň opäť zopakovala, že Nemecko sa bude usilovať počas svojho predsedníctva v Únii priniesť Ústavu späť na rokovací stôl. Podpora ďalšieho veľkého európskeho hráča je neistá: vo Francúzku sa počas nemeckého predsedníctva v prvej polovici roka 2007 chystajú prezidentské voľby, nová poľská vláda nie je prijatiu Ústavy naklonená a v Británii pravdepodobne Tonyho Blaira nahradí súčasný minister financií Gordon Brown. Priaznivci Euroústavy vkladajú nádej do novosformovanej proeurópskej vlády Romana Prodiho v Taliansku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA