Francúzsko, Česká republika a Švédsko začali s prípravami na predsedníctvo EÚ

Francúzsko, Česká republika a Švédsko začali s prípravami spoločného 18-mesačného programu svojich po sebe nasledujúcich predsedníctiev EÚ.

Krátka správa

Spoločný program má za cieľ zaistiť väčšiu kontinuitu vo vedení EÚ. Po prvýkrát bol takýto spoločný program schválený pre predsedníctva Nemecka, Portugalska a Slovinska v decembri minulého roku.

Francúzsko bude EÚ predsedať v druhej polovici roku 2008. Na zasadnutí francúzskej vlády v stredu 19. septembra štátny tajomník pre európske záležitosti Jean-Pierre Joyet povedal, že predsedníctvo „bude príležitosťou potvrdiť návrat Francúzska do Európy…“. Francúzsko už zriadilo generálny sekretariát pre predsedníctvo s rozpočtom 190 miliónov eur, ktorý by mal prípravy na predsedníctvo zintenzívniť. Ministrom bolo doporučné, aby posilnili kontakty s európskymi inštitúciami. Francúzsko by počas predsedníctva chcelo posilniť aktivity EÚ v týchto oblastiach: imigrácia, energetika, životné prostredie a obrana.

Česká republika prevezme od Francúzska predsedníctvo 1. januára 2009. Jeho mottom by sa malo stať heslo „Európa bez bariér“ a k hlavným prioritám by mala patriť konkurencieschopnosť, sloboda pohybu, tovarov, služieb a kapitálu a liberálna obchodná politika. Česká republika bude len druhou z nových členských krajín, ktorá sa postaví do čela EÚ. Tou prvou bude Slovinsko v prvej polovici budúceho roku.

V Prahe sa vo štvrtok 20. septembra zišli český premiér Mirek Topolánek, vicepremiér pre EÚ Alexandr Vondra a minister zahraničia Karel Schwarzenberg s francúzskym štátnym tajomníkom pre európske záležitosti Jeanom-Pierrom Joyetom, švédskym ministrom zahraničia Carlom Bildtom a švédskou ministerkou pre európske záležitosti Ceciliou Malström. Počas rokovania sa zhodli na tom, že spoločným menovateľom všetkých troch šesťmesačných predsedníctiev bude reforma. Francúzsko, ČR a Švédsko budú EÚ predsedať v dobe, kedy majú vstúpiť do platnosti zmeny obsiahnuté v Reformnej zmluve EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA