Hlavy štátov budú diskutovať o stratégii rozširovania EÚ a Turecku

Jedným z cieľov summitu EÚ je dosiahnuť dohodu medzi členskými štátmi na tom, ako bude pokračovať proces rozširovania, a prípravy na vstup Bulharska a Rumunska k 1. januáru 2007.

Krátka správa

Európska rada sa zíde v Bruseli, aby predebatovala všetky aspekty budúceho rozširovania Únie a prediskutovala kapacity EÚ pre integráciu nových členov. Diskusia hláv štátov európskej dvadsaťpäťky bude vychádzať zo stratégie rozširovania, prijatej Komisiou 8. novembra 2006. Mali by tiež potvrdiť dohodu ministrov zahraničných vecí EÚ, dosiahnutú 11. decembra 2006, dočasne pozastaviť rokovania o členstve s Tureckom

Na jednej strane sa očakáva, že summit vyšle uchádzačom o členstvo jasnú správu o tom, že sa nemajú kam náhliť. Na druhej strane má pozitívne reagovať na závery piateho kola rozširovania – vstup Bulharska a Rumunska k 1. januáru 2007.

Ďalšou hlavnou témou bude spravodlivosť a vnútorné záležitosti. V rámci tejto problematiky preberú premiéri a prezidenti spôsoby, ako vylepšiť proces rozhodovania a aktívne opatrenia v oblasti slobody, bezpečnosti a spravodlivosti. Mali by tiež zvážiť spôsob zavedenia spoločnej imigračnej a azylovej politiky a dohodnúť konkrétne opatrenia, ktoré sa budú realizovať v roku 2007.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA