Holanďania za vzkriesenie ústavy

Prieskum verejnej mienky ukazuje, že postoj Holanďanov sa jeden a pol roka po odmietnutí Ústavy EÚ v referende mierne zmenil.

Krátka správa:

19 mesiacov potom, čo Holandsko vyslovilo euroústave svoje „nie“, sa názor verejnosti v krajine mierne zmenil.

Z výsledkov prieskumu verejnej mienky, realizovaného spoločnosťou TNS NIPO a zverejneného holandskou televíziou RTL 17. januára 2007, vyplýva, že Holanďania nie sú proti myšlienke európskej ústavy.

Na druhej strane však stále odmietajú súčasný text ústavnej zmluvy, ktorý zamietli v referende 1. júna 2005 pomerom 61,6% hlasov pri účasti 62,8%.

Výsledky prieskumu naznačujú, že 47% Holanďanov má „pozitívny“ postoj k všeobecnej myšlienke európskej ústavy, pričom v čase referenda to bolo len 30%. Len 18% zastáva „negatívny“ postoj a 33% je neutrálnych.

Výsledky prieskumu podporujú iniciatívu nemeckej kancelárky a súčasnej predsedníčky Európskej rady Angely Merkelovej, ktorá za jednu z priorít Nemeckého predsedníctva v EÚ označila oživenie projektu euroústavy. Podľa Merkelovej sa „obdobie reflexie“, ktoré nastalo po sklamaní z výsledkov referend vo Francúzsku a Holandsku, skončilo a „do júna musíme dospieť k novým rozhodnutiam“.

Podpora v Holandsku však nie je bezvýhradná – ak by sa opäť hlasovalo o pôvodnom návrhu ústavy, ktorý chce oživiť Nemecko a ktorý bol doposiaľ ratifikovaný 18 členskými štátmi EÚ – holandskí voliči by ho odmietli, a to takmer rovnakým pomerom hlasov (61,5%).

V Holandsku, kde práve prebieha rekonštrukcia vlády, by podľa 64% Holanďanov mala zohrávať pri formovaní vlády otázka ústavy.

Existuje možnosť, že po zmene pôvodného návrhu by mohlo byť v Holandsku vypísané nové referendum. Naznačuje to postoj vlády, ktorá by mala nastúpiť do úradu v marci a ktorú by mal viesť súčasný premiér Jan-Peter Balkenende.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA