Inštitucionálne reformy najneskôr do roku 2009

Pri príležitosti osláv 50. výročia podpisu Rímskych zmlúv, sa predstavitelia EÚ stretli 25. marca 2007 v Berlíne na neformálnom summite, počas ktorého zaznel prísľub prijatia novej (ústavnej) zmluvy do roku 2009.

Krátka správa

V texte prijatej Berlínskej deklarácie sa píše: „Sme zjednotení pre cieľ zreformovať spoločné základy EU ešte pred voľbami do Európskeho Parlamentu, ktoré sa uskutočnia v roku 2009.“

Nemecká kancelárka Angela Merkelová chce na záver nemeckého predsedníctva predstaviť cestovnú mapu k novej zmluve. Tento krok sa očakáva na summite 21.-22. júna 2007. Počas tlačovej konferencie vyjadrila nádej, že medzivládna konferencia (IGC) by sa mohla začať už počas portugalského predsedníctva, čo znamená v priebehu druhej polovice roka 2007.

Napriek tomu však nie všetci lídri členských krajín EÚ-27 zdieľajú Merkelovej ambície. Poľský prezident Lech Kaczynski označil časový harmonogram za „nerealistický.“ Český prezident Václav Klaus šiel ďalej a ešte pred samotným summitom kritizoval návrh Berlínskej deklarácie. Zároveň dodal, že pre neho nie je nová ústava prioritou.

Merkelová pre nemecký televízny kanál ZDF vyjadrila isté znepokojenie: „Situácia je skutočne vážna.“ Dodala, že ak chce byť EÚ v budúcnosti akcieschopná, potrebuje novú zmluvu.

Vo svojom prejave naliehala: „[EÚ] musí zabezpečiť, aby aj s viac ako 27 členskými štátmi dokázali jej inštitúcie fungovať efektívne, demokraticky a takým spôsobom, ktorý je pre občanov pochopiteľný. V stávke je veľa.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA