Írske referendum poznačila nízka účasť

Výsledky budú známe až o 16. hodine popoludní, už teraz je ale jasné, že účasť sa pohybuje len okolo 42 %, čo predstavuje podľa analytikov minimum na to, aby mala Lisabonská zmluva šancu.

Účasť na úrovni 42 % je odhadom verejnej írskej televízie RTE. Analytici zhodne tvrdili, že ak bude účasť nízka, prevážia hlasy ľudí odhodlaných zahlasovať proti Lisabonskej zmluve, ktorých bolo v krajine podľa prieskumov niečo viac než 20 %.

Vládne zdroje priznávajú, že počítali s vyššou účasťou. Ak sa reálna účasť ešte vyšplhá ku 45 % šance novej zmluvy EÚ budú o niečo vyššie. Nízka účasť (35 %) potopila v roku 2001 v Írsku zmluvu z Nice. Keď sa po menšej úprave hlasovalo o zmluve druhý krát účasť bola vyššia – 49 %.

Britská vláda signalizovala, že nezávisle od výsledku v Írsku nezastaví ratifikačný proces v parlamente. Dolná komora britského parlamentu už zmluvu prijala, hlasovanie v Snemovni lordov je naplánované na budúci týždeň.

Prepočítavanie hlasov začalo v Írsku len dnes ráno o 9. hodine, (10:00 stredoeurópskeho času) a konečné výsledky sa čakajú okolo 15. (16:00 CET).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA