Juncker ku Katalánsku: Nechcem EÚ zloženú z 90 štátov

Európska komisia naďalej dôveruje španielskemu premiérovi Marianovi Rajoyovi. Odmieta prevziať úlohu mediátora v spore medzi Madridom a Barcelonou.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker si nepraje, aby sa Katalánsko stalo nezávislým štátom. Podľa neho by to motivovalo ďalšie regióny v úsilí o suverenitu, čím by sa riadenie Európskej únie stalo príliš komplikovaným. Vyhlásil to dnes pri stretnutí so študentmi univerzity v Luxemburgu.

Vznikol by chaos

„Ak dovolíme Katalánsku odtrhnúť sa, ostatní urobia to isté. Nechcem Európsku úniu zloženú z 90 štátov,“ povedal Juncker počas svojho prejavu na Luxemburskej univerzite. Dodal, že sa „veľmi obáva“ separatistických sklonov v Európe, čo by spôsobilo „veľký chaos“.

Naďalej žiada španielskeho premiéra Mariana Rajoya, aby vzniknutú situáciu dostal pod kontrolu. Doposiaľ prijaté opatrenia sú podľa Junckera nedostatočné a preto španielsku vládu „čaká ešte veľmi veľa práce.“

Katalánsko chce v diskusii s Madridom medzinárodného sprostredkovateľa

Predseda Komisie sa vyjadril aj k výzvam na sprostredkovanie rokovaní medzi ústrednou vládou v Madride a katalánskou centrálou v Barcelone zo strany EÚ.  To požaduje autonómna katalánska vláda. Juncker uviedol, že Európska komisia nebude môcť v tejto záležitosti zasiahnuť, pokiaľ o to nepožiada premiér Rajoy. Španielska vláda však túto možnosť už viackrát rezolútne odmietla.

Nové voľby v Katalánsku?

Brusel vyhlásil, že Rajoyovi dôveruje a krízu pokladá za vnútornú záležitosť Španielska. Predseda španielskej vlády dal v stredu katalánskej vláde osem dní na to, aby stiahla svoje zámery vyhlásiť nezávislosť severovýchodného regiónu. Ak to Katalánci nedodržia, Rajoy zruší politickú autonómiu Katalánska a región bude riadený priamo z Madridu.
Rajoy by v takom prípade po aktivácii článku 155 španielskej ústavy, ktorý mu umožňuje odvolať katalánsku vládu, mohol vypísať predčasné regionálne voľby.

Katalánsko podpísalo nezávislosť, odložilo však jej platnosť. Chce diskutovať

Pred samotným katalánskym referendom, ktoré sa konalo 1. októbra, Juncker pobúril španielsku vládu vyhlásením, že Komisia bude rešpektovať, ak Katalánsko vyhlási samostanú republiku. V rozhovore s európskymi mladými “youtubermi” však tiež dodal, že akt vyhlásenia musí prebehnúť v súlade so španielskou ústavou. To októbrové referendum nesplnilo.

V prípade, že by sa severovýchodnému regiónu podarilo osamostatniť zákonnou cestou, dostalo by sa mimo Európsku úniu. Ak by sa opätovne chcelo zaradiť medzi štáty dvadsaťsedmičky, muselo by oficiálne požiadať o vstup a absolvovať prístupový proces, ktorý trvá niekoľko rokov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA