Juncker: Lisabonská zmluva najskôr v 2010

Po prvýkrát prominentný európsky politik priznal, že Lisabonská zmluva by mohla vstúpiť do platnosti najskôr v roku 2010.

“Na to, aby mohla zmluva vstúpiť do platnosti v júni 2009, musela by byť ratifikovaná vo všetkých krajinách pred koncom februára. Nie je reálne, aby sa tak stalo”, povedal najdlhšie slúžiaci európsky premiér Jean-Claude Juncker na pôde think tanku European Policy Centre. “Mojím odhadom je, že by zmluva mohla vstúpiť do platnosti okolo januára 2010”, konštatuje luxemburský premiér.

Francúzsko, ktoré je v súčasnosti predsedajúcou krajinou Únie stále vysiela signály, že je tak či onak možné stihnúť začiatok nového volebného obdobia v Únii. Íri zase ako najskorší možný termín prípadného opakovania hlasovania neoficiálne uvádzajú druhú polovicu, resp. koniec budúceho roka.

Junker dodal, že európske vlády zdieľajú obavy írskej vlády o tom, či je múdre usporiadať druhé referendum. Určite by to podľa Junckera nemalo byť príliš skoro, aj s ohľadom na zhoršujúcu sa globálnu ekonomickú krízu.

Podľa Junckerovho scénara by sa Únia zatiaľ nedočkala stáleho predsedu Európskej rady, čo je post, o ktorý mal sám Juncker záujem a bol aj horúcim kandidátom. Voľby so Európskeho parlamentu v júni budúceho roka podľa zmluvy z Nice budú znamenať, že do nového parlamentu zasadne 751 europoslancov namiesto súčasných 785 a Európska komisia bude mať menej komisárov, než je členských krajín.

Strata vlastného eurokomisára bola pritom jedným z faktorov, ktoré viedli írskych voličov hlasovať proti Lisabonskej zmluve.   

Smrteľnou ranou pre reformnú európsku zmluvu by mohli byť britskí konzervatívci. Tí prisľúbili, že ak sa dostanú do vlády pred tým, než sa podarí ju v celej EÚ ratifikovať, dajú ju v Británii odhlasovať voličom v referende. 
 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA