Juppé sa ponúkol, ako kandidát pravice. Ak Fillon odstúpi

Vyše dve tretiny francúzskych voličov požaduje, aby kandidát Republikánov na prezidentský úrad odstúpil.

Vyše dve tretiny francúzskych voličov sa domnievajú, že kandidát Republikánov na prezidentský úrad François Fillon robí chybu, keď nestiahol svoju kandidatúru.

Bývalý premiér Alain Juppé, ktorého Fillon porazil v straníckych primárkach medzitým oznámil, že by mohol kandidovať namiesto neho. Ale len ak Fillon dobrovoľne odstúpi a ak sa strana jednoznačne zaňho postaví.

Fillon robí podľa Francúzov chybu

Prieskum verejnej mienky uskutočnený na objednávku rozhlasového a televízneho kanálu FranceInfo naznačil, že až 70 percent Francúzov sa domnieva, že Fillon robí chybu, keď sa odmieta vzdať súťaže o Elyzejský palác.

Respondenti sa tak vyslovili v súvislosti so škandálom Penelopagate, ktorému Fillon čelí kvôli tomu, že fiktívne zamestnával svoju manželku a deti vo svojom bývalom parlamentnom úrade.

Názor, že Fillon by mal svoju kandidatúru stiahnuť prejavilo 33 percent voličov konzervatívnej pravice a 59 percent prívržencov Republikánov si myslí, že iný kandidát ich strany by dosiahol vo voľbách lepšie výsledky ako Fillon.

Prieskum verejnej mienky sa uskutočnil formou internetovej ankety v dňoch 1. a 2. marca na reprezentatívnej vzorke oprávnených voličov.

Považuje sa za “bojovníka”

Fillon sa však aj napriek škandálu spojenému s jeho manželkou, domovým prehliadkam a hrozbe súdneho vyšetrovania kvôli sprenevere verejných zdrojov nevzdáva súboja o prezidentské kreslo. Naopak, sľubuje oživiť svoju predvolebnú kampaň.

“Máte pred sebou bojovníka,” oznámil vo štvrtok pred svojimi voličmi v meste Nîmes na juhu Francúzska.

Na nedeľu bola dokonca zvolaná manifestácia na podporu Fillona, ktorá sa uskutoční na známom parížskom námestí Trocadero.

Tlačová agentúra Belga v tejto súvislosti informovala, že mimo súboja o úrad prezidenta nezostáva ani bývalý premiér a súčasný starosta Bordeaux Alain Juppé. Ten vyhlásil, že ak Fillon svoju kandidatúru stiahne, nebude sa “nasilu ponúkať” ako náhradník. Svoju možnú kandidatúrou podmienil splnením dvoch požiadaviek: so svojím odstúpením musí súhlasiť samotný Fillon a Juppé musí mať zaručenú jednomyseľnú podporu strany Republikáni.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA