Klaus a Kaczynski proti zjednotenej Európe

Český a poľský prezident sa na svojom minulotýždňovom stretnutí v Prahe rozprávali o tom, či by EÚ mala vypracovať nový návrh Ústavnej zmluvy, a či je zjednocovanie kontinentu hrozbou pre suverenitu.

 

Krátka správa

Prezidenti Českej republiky a Poľska sú presvedčení, že Európa potrebuje nový návrh Ústavnej zmluvy. Obaja lídri na svojom nedávnom stretnutí zaujali aj stanovisko proti „totálnemu zjednocovaniu európskeho kontinentu“, pretože sa obávajú „straty suverenity [svojich krajín]“.

Prezident českej republiky Václav Klaus, ktorý je novinármi často označovaný za „euroskeptika“, uviedol, že túto nálepku „absolútne odmieta“. „Bojujem proti euro-naivistom a považujem sa za euro-realistu,“ vyhlásil.

Poľský prezident Lech Kaczynski povedal, že jeho euroskepticizmus by nemal byť vnímaný ako signál, že prezident je odporcom EÚ. Dodal však, že „to, že Poliaci aj on sám EÚ uznávajú, neznamená, že suverenita, získaná pred 16 rokmi, nemá žiadny význam.“

Obaja lídri uviedli, že by uvítali, keby EÚ pripravila nový návrh Ústavnej zmluvy,

pretože „ani jeden z nás nie je fanúšikom“ súčasného znenia. Nový dokument „by mal byť omnoho citlivejší a mal by lepšie definovať budúcnosť európskeho kontinentu,“ vyhlásili prezidenti.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA