Klaus dnes v Dubline večeria s euroskeptikmi

Na európskej politickej scéne sa črtá nová aliancia, ktorá bude bojovať proti Lisabonskej zmluve a hlbšej európskej integrácii. Dnes sa v Dubline zídu, za prítomnosti českého prezidenta Václava Klausa a "autora" írskeho „nie“ Lisabonskej zmluve Decana Ganleyho, prominentní europskeptici.

Klausova kontroverzná návšetva Írska (EurActiv, 11/11/08) dnes večer vyvrcholí stretnutím euroskeptikov z celej Európy, informuje írska tlač.

Medzi nimi budú Philippe de Villiers, líder francúzskej nacionalistickej strany Mouvement pour la France, Anthony Coughlan, írsky aktivista v kamapni “Nie Lisabonu”, prominentný novinár Bruce Arnold a niekoľko europoslancov.

Celkovo bolo na dnešnú večeru v Dubline pozvaných 80 hostí, väčšinou ľudí, ktorí majú blízko k médiám. Václav Klaus aj Decan Ganley by mali vystúpiť s príhovorom.

Na margo Klausovej návšetvy v Írsku, Ganley povedal, že dúfa, že sa jeho skupina Libertas stane celoeurópskou stranou. Ganleyho obviňujú, že toto združenie financoval v rozpore s írskou legislatívou.

Klaus sa stretol s Ganleym už včera. Podľa írskej tlače mal český prezident povedať, že “nie je šťastný” z “pokusov Európy zabudnúť na írske referendum a zmeniť výsledok”.

Írska vláda je momentálne v ťažkej pozícii, niektorí hovoria v súvislosti s Klausovou návštevou o porušení protokolu pri príprave programu pre českú hlavu štátu. Hovorca hlavnej opozičnej strany Fine Gael vyhlásil, že írske ministerstvo zahraničných vecí by malo podať formálnu sťažnosť českému ministerstvu za Klausovo “nevhodné správanie pri vytváraní jasného dojmu, že sympatizuje so skupinami a osobami, ktoré nesúhlasia s politikou írskej vlády”.

Česká republika preberie rotujúce Predsedníctvo EÚ od Francúzska v januári, čo v Bruseli a iných hlavných mestách vzbudzuje obavy z jeho agendy. Českí komentátori sa snažili minimalizovať význam stretnutí Klausa s Ganleym a zdôrazňujú, že prezident má v oblasti zahraničnej politiky veľmi obmedzené právomoci.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA