Klaus prehral. Lisabonská zmluva nie je protiústavná

Reformná zmluva je podľa Ústavného súdu ČR v napadnutých bodoch plne konzistentá s českou ústavou. U našich susedov to však ešte stále nemá vyhraté.

80-stranové rozhodnutie čítal sudca-spravodajca tri hodiny. Na verdikte sa zhodlo všetkých 15 sudcov senátu. Kedže sa však súd zaoberal len kokrétnymi šiestimi bodmi týkajúcimi sa suverenity a prenosu kompetencií, nie zmluvou ako celkom, nie je vylúčené, že sa ďalšie ustanovenie zmluvy objavia na súde znovu. Naznačil to tiež prezident Václav Klaus.

Český Ústavný súd usporiadal včera verejné pojednávanie o zmluve, kde si vypočul kritický prejav najvyššieho ústavného činiteľa, prezidenta Václava Klausa ako aj úplne opačne ladenú reč Alexandra Vondru, zodpovedného v českej vláde za európske záležitosti. Súd sa podnetom českých senátorov zaoberal takmer sedem mesiacov, kým nedospel k záveru, že Lisabonská zmluva je v sporných bodoch v poriadku.

Klaus rozhodnutie súdu ostro napadol a označil ho za politické. Podľa neho nie je zmluva v súlade s ústavným poriadkom Českej republiky. Klaus vyjadril nepokojnosť s tým, že nález súdu bol „napísaný dávno pred včerajším jednaním“ a teda nebral do úvahy jeho argumnety z utorkovej reči. Uviedol to v stanovisku, ktoré publikoval portál aktualne.cz.

“Vykladať laicky, úplne subjektívnym a naviac koncepčne chybným spôsobom integráciu a globalizáciu a hovoriť o integrujúcej a európskej civilizácii alebo spomínať otázku eurokonformného výkladu rôznych právnych noriem, ja myslím, že v kontexte úloh, ktoré Ústavný súd má a mal je to pre mňa úplne nepochopiteľné”, cituje prezidenta ČTK.  

Súd okrem iného konštatoval, že článok o možnosti vystúpenia z EÚ je potvrdením pretrvávajúcej suverenity členských štátov. Abstrakt nálezu Ústavného súdu ČR nájdete na tejto linke.

Podpredseda vlády ČR Alexander Vondra obhajoval ratifikáciu Lisabonskej zmluvy. Jej znenie podľa neho nespraví z EÚ federálny štát a neporušuje českú ústavu. Povedal to počas utorkového vypočutia. „Česká republika zostane suverénnym, demokratickým a právnym štátom. Lisabonská zmluva nemení tieto princípy, naopak, posilňuje ich”, uviedol Vondra.

Český premiér Mirek Topolánek prisľúbil, že ak sa neobjavia nové prekážky, ratifikácia parlamentom bude dokončená počas prvých troch mesiacov budúceho roka. Niektoré hlasy však naznačovali, že by sa to mohlo stihnúť ešte v tomto roku. 

Komentátori tvrdia, že zmluva bude pravdepodobne naďalej problematickou témou, kedže ratifikácia vyžaduje troj-pätinovú väčšinu v oboch komorách parlamentu. Opozícia bude pravdpodobne žiadať na výmenu ústupky v iných oblastiach, vrátane amerického radaru, ktorému nie je naklonená.

Nález Ústavného súdu je dobrou správou hlavne České predsedníctvo, ktoré odštartuje už 1. januára 2009.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA