Koľko stojí neprijatie euroústavy?

Nemecký europoslanec Jo Leinen (socialisti) žiada čo najrýchlejšie prijatie Ústavnej zmluvy EÚ. Argumentuje pritom „cenou neprijatia“ dokumentu.

 

Krátka správa

Leinen, ktorý stojí na čele Výboru EP pre ústavné otázky (AFCO), poukázal na príspevok Sarkozyho a Prodiho do debaty o európskom ústavnom usporiadaní. Neprijatie euroústavy podľa neho nesie konkrétne straty pre občanov: neschopnosť EÚ konať rýchlo v prípade krízy, ako sú požiare v Španielsku, problém s utečencami, terorizmus, či kríza v Libanone. Podľa europoslanca by prijatie ústavnej zmluvy posilnilo schopnosť EÚ konať a zvýšilo by jej globálnu konkurencieschopnosť.

Leinen vyhlásil, že náklady neprijatia euroústavy sú „viditeľné a hmatateľné a sú stále vyššie“, EÚ by preto mala urýchliť proces jej prijímania a zavŕšiť ho už do roku 2009.

Leinen tiež vyslovil poľutovanie, že predseda Komisie José Manuel Barroso odložil plány na uskutočnenie štúdie o nákladoch neprijatia euroústavy, hoci s ňou už máji súhlasila komisárka M. Wallström. Hovorkyňa Komisie však vyhlásila, že Barrosova exekutíva vypracovanie štúdie nezablokovala, iba myšlienku hlbšie skúma.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA