Kompromis o Lisabone naberá kontúry

V Dubline sa črtá kompromis, ktorý by mal priviesť Írov znova k urnám. Írska vláda bude požadovať výnimky v oblasti obrany a Brusel zvažuje, že ponechá každej krajine jedného komisára.

Írska vláda skúma v záujme pretlačenia Lisabonskej zmluvy možnosť vyčlenenia z európskej bezpečnostnej a obrannej politiky. Novinárov o tom po neformálnom stretnutí šéfov dilplomacie EÚ vo francúzskom Avignone informoval írsky minister zahraničných vecí Micheál Martin.

Jeho vyhlásenie len potvrdilo predchádzajúce správy o tom, že írsky zástupcovia boli v Kodani študovať skúsenosti Dánska, ktoré po neúspešnom referende o Maastrichtskej zmluve v roku 1992 vyjednalo výnimky z bezpečnostnej a obranej politiky, zo spolupráce v obalsti justície a vnútra a z menovej politiky Únie. (Dánska vláda aktuálne uvažuje o usporiadaní referenda o návrate Dánska do týchto politík.)

Martin vyhlásil, že je osobne proti takémuto kroku. Podľa neho bude rozhodnutie úplne sa stiahnuť zo spoločnej obrannej politiky Európskej únie znamenať, že Írsko sa už nebude ďalej zúčasťňovať na európskych mierových misiách v zahraniční. Pripomenul, že írska armáda profitovala z takýchto skúseností a dostalo sa jej medzinárodného uznania za odvedené úlohy.

Diplomatické zdroje ale hovoria, že ak je výnimka zo spoločnej obrany cena, ktorú musí Írsko zaplatiť za “áno” Lisabonskej zmluve, tak to treba akceptovať. Francúzske predsedníctvo už avizovalo ochotu zvážiť prípadené záruky, ktoré by chceli Íri pridať k zmluve, najmä pokiaľ ide o neutralitu, náboženské hodnoty, interrupcie či dane.

Zdroje z prostredia Komisie pre EurActiv potvrdili, že posledné informácie naznačujú, že by sa členské krajiny boli schopné dohodnúť na zachovaní princípu jedna krajina – jeden komisár, čo by znamenalo výslovnú zmenu textu zmluvy. Tá hovorí, že sa počet komisárov po roku 2014 musí okresať na 15. Mnohí Íri hlasovali “nie”, pretože verili, že si tak budú môcť svojho komisára ponechať.

V skutočnosti by o neho prišli možno ešte o päť rokov skôr, kedže v súčasnosti platná zmluva z Nice prepodkladá zoštíhlenie Komsie už od budúcoročných volieb. Zdroj z Komisie ďalej potvrdil, že na ponechanie komisárskeho postu pre každú členskú krajinu existuje medzi štátmi dostatok politickej vôle a tento krok by mohol byť schválený na krátkej medzivládnej konferencii.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA