Kroesová bude mať v kabinete princa

Budúca európska komisárka pre digitálnu agendu plánuje do svojho tímu pridať holandského princa Constantijna.

Constantjin je najmladší syn obľúbenej holandskej kráľovnej Beatrix. Podľa medializovaných správ by mal pomáhať Neelie Kroesovej s jej digitálnou agendou v novej Európskej komisii.

Výber princa ale nepomáha cieľu mať v kabinetoch eurokomisárov čo najmenej ľudí z rovnakej krajiny, z ktorej pochádza komisár. Kabinety by totiž mali byť multi-národné a bez národných tlakov. Je preto kontroverzné, že Kroesová sa rozhodla siahnuť po jednom z najprominentnejších symbolov holandských záujmov.

Hovorca komisie v tom ale problém nevidí: „Záleží len na tom, že pravidlá boli rešpektované“, povedal. Podľa nich musí kabinet každého komisára obsahovať ľudí z troch rôznych krajín EÚ. Ich celkový počet pri tom nesmie presiahnuť osem. Platí tiež, že z dvojice hovorca a šéf kabinetu môže byť z rovnakej krajiny ako komisár len jeden. Žiadne pravidlo nehovorí nič o členoch kráľovských rodín.

Kroesová nie je prvou holandskou eurokomisárkou, ktorá udržiava blízke styky s kráľovskou rodinou. Princ Constantijn už v minulosti pracoval v najužšom tíme Hansa van den Broeka, člena Santerovej Komisie, ktorá musela na sklonku svojho mandátu rezignovať.

Medzičasom si jedna z dcér Hansa van den Broeka zobrala za manžela princa Mauritsa, syna jednej zo sestier kráľovnej Beatrix.

Nie je to po prvýkrát, čo je Neelie Kroes stredobodom diskusie o konflikte záujmov. V roku 2004 musela ako dezignovaná komisárka pre hospodársku súťaž prejsť náročným híringom, v ktorom musela preukázať svoju nezávislosť a prisľúbila, že v prvom roku v úrade sa bude vyhýbať prijímaniu rozhodnutí týkajúcich sa spoločností, s ktorými prichádzala do styku počas svojej predchádzajúcej kariéry.

Pred tým než sa stala komisárkou, sedela Kroesová v správnych radách silných spoločností v  rôznych oblastiach ako je doprava či finančný sektor.

Jej nová úloha v druhej Barrosovej komisii zatiaľ nevyvolala žiadne pochybnosti o konflikte záujmov až do správy o princovi. Poslancom EP sa ale na híringu zdalo, že Kroesová nebola pre svoje nové portfólio dostatočne pripravená, preto musela ako jediná absolvovať aj druhý híring.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA