Kto zaplatil írske „nie“ Lisabonu?

Podľa niektorých správ stoja za kampaňou v Írsku skupiny v USA, ktoré si neželajú silnú Európu. Europoslanci žiadajú prešetrenie financovania organizácie Libertas, ktorej líder uzavrel miliónovú zmluvu s americkým ministerstvom obrany.

Írska tlač priniesla správy o tom, že Declan Ganley – írsky podnikateľ, ktorý stál za kampaňou proti Lisabonskej zmluve v Írsku  – uzavrel prostredníctvom svojej firmy Riovada kontrakt s americkou armádou vo výške 200 miliónov eur. Ako ďalej špekulujú noviny, práve armádne kruhy v USA mohli mať záujem na tom, aby k posilňovaniu obranných a vojenských kapacít Európy, ktoré predpokladala Lisabonská zmluva, nedošlo.

Ganley už v minulotsi viackrát poprel, že by v pozadí jeho boja proti reformnej zmluve EÚ boli americké záujmy. Sám sa neoznačuje za euroskeptika, jeho nesúhlas so zmluvou údajne pramení z toho, že spraví Úniu “menej transparentou a menej demokratickou”.  

Írsky minister pre európske záležitosti Dick Roche na Ganleyho ostro zaútočil: “Ganley volá po väčšej transparentnosti a otvorenosti v Európe. Kontrakt, ktorý v roku 2004 získal od ministerstva obrany USA absolútne nebol výsledkom verejného obstarávania. Je pokrytcom prvej triedy”, cituje ministra Irish Times.

Mnohým sa zdá podozrivé Declanovo náhle objavenie sa na írskej politickej scéne ako aj nejasný pôvod zdrojov, ktoré kryli obrovské výdavky na kampaň. Tú koordinovala skupina s názvom Libertas, kde je Ganley predsedom. Sám Ganley pred pár dňami po prvýkrát priznal, že na kampaň daroval Libertas 200 tisíc eur.

Skupina minula na kampaň najväčšie množstvo peňazí, no kedže nejde o politickú stranu, kvôli dieram v zákonoch, nie je povinnná deklarovať svojich donorov, ani to, koľko skutočne použila na kampaň. 

Otázniky nad finanovaním “nie Lisabonu” rezonovali aj na včerajšom otvorení plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Bruseli. “Ľudia, ktorí od nás žiadajú transparentnosť, sa rovnakými zásadami sami neriadia. Toto je potrebné zmeniť a celú vec objasniť,” povedal nemecký predseda Parlamentu Hans-Gert Pöttering. Vyšetrenie celej veci žiadal aj jeden zo šéfov frakcie Zelených Daniel Cohn-Bendit.

Nedávny prieskum verejnej mienky v Írsku ukázal, že najčastejším dôvodom, pre ktorý voliči hlasovali proti zmluve, bolo, že jej jednoducho nerozumeli resp. nepoznali jej obsah.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA