Lídri stopli rozhovory s Moskvou, sankcie neprešli

Kým Moskva nestiahne vojakov z Gruzínska, rozhovory o Dohode o partnerstve a spolupráci budú zmrazené. K sankciám EÚ nepristupi.

Pozadie

Hlavy štátov a vlád krajín Európskej únie sa zišli včera, 1. septembra, v Bruseli, aby rokovali o spoločnom postupe voči Rusku v kontexte vojenského konfliktu medzi Moskvou a Tbilisi. Zvolanie mimoriadneho summitu si od Francúzskeho predsedníctva vynútili krajiny ako Poľsko, pobaltské štáty, Švédsko či Veľká Británia.

Únia po ostatnom summite EÚ-Rusko, po nástupe Dmitrija Medvedeva na post prezidenta, odštartovala (po nezhodách vo vlastných radoch) rozhovory o novej Dohode o partnerstve a spolupráci, ktorá má nahradiť podobnú dohodu z roku 1997.  

Otázky

EÚ sa na summite zhodla na tom, že sa nemôže vo vzťahoch s Ruskom tváriť akoby sa nič nestalo. “S krízou v Gruzínsku sa vzťahy medzi EÚ a Ruskom ocitli na križovatke”, píše sa v spoločnom stanovisku. “Vzhľadom na vzájomnú závislosť medzi oboma blokmi, a globálnymi problémami, ktorým čelia, nie je iná alternatíva než silné partnerstvo”, stojí v texte ďalej.

Lídri sa dohodli, že pokým Rusko nestiahne všetkých svojich vojakov z územia Gruzínska, rozhovory o novej Dohode o partnerstve a spolupráci budú pozastavené. Sankcie, ktoré presadzovali napríklad Poľsko, Estónsko, Lotyšsko a Litva nezískali podporu zvyšku EÚ.

Rusko rozhodutie EÚ kritizovalo a dodalo, že narúša kredibilitu celej Európskej únie. Sergej Lavrov, minister zahraničných vecí Ruskej federácie dokonca povedal, že ak sa Európa rozhodne podporovať v tomo spore Gruzínsko, dopustí sa historickej chyby. Podľa Lavrova by malo byť na Tbilisi uvalené zbrojné embrago, informujú svetové médiá.

Rozhodnutie Kremľa uznať samostatnosť odštiepeneckých gruzínskych regiónov Južného Osetska a Abcházska summit ostro odsúdil. Slovenská diplomacia súhlasí s týmto postojom, pričom ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že Slovensko je jednou z mála krajín, ktoré konzistentne trvajú na rešpektovaní  medzinárodného práva, princípu územnej celistvosti a integrity ako v prípade Kosova, tak aj v prípade Gruzínska. Premiér Fico po summite povedal, že by bol radšej, ak by sa v záveroch zo summitu objavila aj kritika Gruzínska.

Európska únia je pripravená vyslať do krízovej oblasti misiu, ktorá by mala priamo na mieste zbierať informácie o situácii. K špeciálnym predstaviteľom EÚ pribudne ďalší – pre krízu v Gruzínsku. EÚ už dnes má špeciálneho predstaviteľa pre celý región južného Kaukazu (Gruzínsko, Arménsko, Azerbajdžan).

Európski politici prizvukujú, že EÚ je oddaná partnerstvu a spolupráci, za predpokladu, že sa Rusko bude  správať „primeraným spôsobom“. EÚ bude prehodnocovať rôzne aspekty vzťahu s Ruskom až do najbližšieho summitu EÚ-Rusko, ktorý sa uskutoční 14. novembra vo francúzskom Nice.

27-čka tiež trvá na dodržiavaní dohody o prímerí, ktorú s oboma stranami dohodol francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. 8. septembra pocestuje francúzsky prezident spolu s predsedom Európskej komsie Barrosom a Javierom Solanom do Moskvy. Od Európskej rady dostali mandát na to, aby viedli ďalšie rokovania o implementácii šesťbodovej dohody.

Pozície

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po summite povedala, že “každý konal v duchu zodpovednosti. Nikto nechcel presadiť svoje najextrémnejšie pozície. Mali sme jasný cieľ prísť so spoločnou pozíciou. Sankcie voči Rusku, nikdy nehrali v rozhovoroch úlohu”. Upresnila, že zmrazenie rozhovorov je naviazané na bod päť dohody o prímerí, ktoré dohodol Sarkozy.

Taliansky premiér Silvio Berlusconi ocenil, že sa summitu podarilo vyhnúť slovu “neprimeraný” ako označenie ruskej reakcie v Gruzínsku v záverečnom stanovisku.

Poľský minister zahraničia Radek Sikorski označil summit za “poľský úspech” a premiér Donald Tusk ocenil príspevok prezidenta Lecha Kaczynskeho k zmene návrhu záverov z dielne Francúzskeho predsedníctva. Malo ísť o spomenutie energetickej politiky a fakt, že blížiaci sa summit EÚ – Ukrajina nebude zahŕňať len EÚ Trojku ale všetkých európskych lídrov. Donald Tusk bol k francúzskemu návrhu stanoviska kritický. “So spoločným úslím ďalších krajín sa nám podarilo odvrátiť situáciu, kedy by sme mali ničnehovoriaci záverečný dokument.”

Gruzínsky prezident Michail Saakašvili ocenil reakciu USA aj EÚ na krízu vo svojej krajine. “Nikdy by som si nebol pomyslel, že budeme mať takú podporu z Nemecka a Francúzska. Nikdy by som si nebol predstavil, že sloboda v Gruzínsku sa stane tak veľkou témou v Spojených štátoch, “povedal na stretnutí v Tbilisi 1. septembra.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev vyhlásil, že po kríze v Gruzínsku bude zahraničná politika Ruska zahŕňať nárok na “privilegovanú” sféru vplyvu vo svete.

Rusko bude podľa neho rešpektovať medzinárodné právo, odmietať dominanciu USA v medzinárodných otázkach v “unipolárnom svete”, bude mať priateľské vzťahy s ostatnými štátmi, bude ochraňovať ruských občanov a obchodné záujmy v zahraničí a bude si nárokovať na sféru vplyvu vo svete. Povedal to pre ruskú televíziu v letovisku Soči.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA