Lisabonskú dilemu možno vyrieši hviezdny právnik

Sarkozy požiadal právnikov z Rady EÚ, aby spolupracovali s írskou vládou na riešeniach pre Lisabonskú zmluvu. Dokument by mali oživiť právne nuansy.

S blednúcimi spomienkami na neúspešné referendum, čoraz viac náznakov hovorí, že íri prídu k urnám znova, pravdpodobne budúci rok, niekedy na jeseň, píše írsky denník The Irish Times.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorému leží osud zmluvy na srdci, ponúkol írskej vláde služby právnikov, ktorí pracujú v Rade EÚ. Riaditeľ právneho oddelenia Jean-Claude Piris je v Bruseli známy ako kúzelník, píše írsky denník. Tento muž stál pri zrode každej novej zmluvy od Maastrichtu a bol hlavným právnym architektom Lisabonskej zmluvy.

Ako pokračuje Irish Times, bol to práve Piris, ktorý po neúspešných referendách vo Francúzsku a Holandsku pretavil Sarkozyho myšlienku „minizmluvy“ do reality. Rozmenil ústavný dokument na zmluvu, ktorá mení staršie zmluvy, v tomto prípade zmluvu i EÚ a zmluvu o založení ES, tak ako bolo zvykom pred euroústavou.

Ten istý človek mal pripraviť výnimky z Maastrichtskej zmluvy, po tom čo neprešla referedom v Dánsku. Hovorí sa, že tak mal urobiť na výtlačok Financial Times počas letu z Brazílie do Osla.

„Piris už má možno načarbané na kúsku papiera zoznam možných výnimiek a vysvetľujúcich deklarácií, ktoré by mohli urobiť Lisabon priechodnejší pre elektorát“, zamýšla sa autorka článku.

Do médií už dávnejšie prenikli informácie o tom, že írski zástupcovia boli v Kodani študovať skúsenosti Dánska s vyjednávaním výnimiek z bezpečnostnej a obranej politiky, zo spolupráce v oblasti justície a vnútra a z menovej politiky Únie. Pradoxne uvažuje vláda v Kodani aktuálne o usporiadaní referenda o návrate Dánska do týchto politík.

Jean-Claude Piris sa tiež podľa Irish Times podieľal na tých nuansách Lisabonskej zmluvy, ktoré zabezepčili, že zmluva nemusela prejsť referendom aj v Dánsku. Článok končí úvahou o tom, či by tento právnický mozog mohol pomôcť írskemu premiérovi Brianovi Cowenovi vyhnúť sa referendu úplne. Zmeny sa v texte sa už robiť nedajú, keďže zmluvu už ratifikovali takmer všetky zvyšné krajiny EÚ. To, že sa pôjde cestou výnimiek je ale veľmi pravdepodobné. Od írskeho premiéra sa očakáva „akčný plán“ v decembri.

 „Ak však prieskumy verejnej mienky ukážu, že druhé referendum o Lisabone nemôže byť úspešné, Cowen bude možno donútený obrátiť sa na Pirisa, aby mu pomohol s cestou von“, zakončujú Irish Times.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA