Mayová už nechce ďalší “bratislavský” summit

Britská premiérka vraj na svojom prvom summite EÚ vyzvala európskych kolegov, aby už neviedli ďalšie summity bez účasti Spojeného kráľovstva.

Uviedol to európsky týždenník Politico vo svojom internetovom vydaní.

Politico s odvolaním sa na nemenovaného diplomata EÚ citoval Mayovú, podľa ktorej bude pre ňu ťažké prijímať veci, ktoré si 27 národní lídri dohodnú medzi sebou.

Britská premiérka údajne počas prvého dňa summitu EÚ prerušila prebiehajúcu diskusiu premiérov a prezidentov o migrácii a vyzvala svojich kolegov, aby už nepripravovali žiadne ďalšie stretnutia na vrcholovej úrovni s vylúčením Británie.

Lídri 27 členských krajín EÚ doteraz uskutočnili dve neformálne stretnutia od júnového britského referenda o brexite. Prvé sa konalo koncom júna na záver pravidelného summitu EÚ, keď z rokovaní o budúcej podobe únie odišiel David Cameron a druhé bolo 16. septembra v Bratislave. Ďalší neformálny summit 27 krajín, bez Británie, by sa mal konať v januári na Malte.

Mayová si želá byť zapojená do všetkých diskusií a chce, aby aj neformálne summity boli vo formáte 28 krajín, inak ťažko prijme veci, ktoré si ostaných 27 krajín dohodne medzi sebou.

Predseda Európskej rady Donald Tusk však Mayovú upozornil, že boli dôvody na to, aby sa stretli iba lídri 27 krajín, s čím sa Londýn musí zmieriť.

Britská premiérka na summite poďakovala predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi, ktorý je zodpovedný za slovenské predsedníctvo v EÚ a aj Donaldovi Tuskovi, že jej poskytli “inštruktáž” o bratislavskom summite, ktorý vyústil do prijatia Bratislavskej cestovnej mapy.

Októbrový summit EÚ nie je zameraný na otázky okolo brexitu, tie budú aktuálne až po aktivácii článku 50 Lisabonskej zmluvy, Mayová však počas štvrtkovej pracovnej večere svojich kolegov informovala o poslednom vývoji v jej krajine v súvislosti s brexitom.

6 Comments

    • to ona sice je ale fico je obycajna handra,prečo? ked sa čina zacne vyhrazat za prijatie Dalajlamu Kiskom, fico sa skoro po…l a slovne vyfackoval prezidenta za tu jeho drzost. a pritom podla vysledkov mame s činou len nejake slabe percento obchodu a predpokladam ze to bude ako v čr ze najvacsi osoh ma čina z toho obchodu lebo vyvaža sem daleko viac ako my tam. čize zaraba čina a nie my. ale ficiak si dovoli niečo drzo povedat Mayovej ze Britania zaplati za brexit .a pritom v briitanii je kopec našich ludi ktori tam dlhodobo žiju, pracuju a aj britania podnika a zacina viac podnikat u nas. to sa fico nehanbi robit ramena na Britaniu? farizej jeden. byt paholkom činy a tvarit sa ako velmoc pred Britaniou

      • Keď robí ramená na Britániu, tak je čurák a mal by pred nimi sklopiť uši a byť paholkom, ale proti Číne ma vyskakovať a posielať asi odkazy, že bozajte nás…? S Britániou sme rovnocenný štát zviazaný Úniou, máme rovnaké hlasovacie práva, Čína je veľmoc a navyše s nedemokratickým režimom a isté veci sa z ich strany posudzujú celkom inak. A Čína má aj svojich “kamarátov” a obrovské možnosti, keby chcela, ako nám podkúriť aj z tretích strán. Okrem toho, dalajláma nie je nijaký svätec a filozof. Prezentuje banálne pravdy, nijaké hlboké myšlienky a opakuje ich, kade chodí po celom svete donemoty to isté a jeho prednášky boli pre mňa hlbokým sklamaním a je symbolom feudálnych praktík v Tibete, asi o tom veľa nevieš a ani tí, čo sa mu dávajú požehnávať, je to v podstate sviniar, ale Západ mu nasadil gloriolu len preto, že vystupoval proti jednotnej Číne. Čína sa ho určite nebojí, je to nemohúci starec, ale číňania vedia, že dalajlámu politici neprijímajú kvôli jeho hlbokým myšlienkam a múdrosti, ale ako politický symbol. Ja netvrdím, že jeho výroky Fica voči Británii boli správne, ale zamysli sa, čo píšeš, len preto, že sa v Tvojich očiach blahoslaveného kr…et…éna Kisku, ktorý vyrába jedno zahraničné faux pau za druhým? Takého somára sme ešte v prezidentskom paláci nemali. Nezaslúži si, aby si ho obhajoval, lebo on by sa zvysoka na Teba…. tak ako zvysoka …. na celý národ a záujmy Slovenska.

  • Z agendy EU by som úplne vymazala “nariadenia” a začala prácu na báze “dohôd”. A dohoda by nebola možná bez podpisu všetkých členov, aby nevznikal priestor pre zmätky, čo v ktorom štáte platí… Radšej menej kvalitných ekonomických dohôd, ako neprehľadné a nenaštudovateľné more nariadení, v ktorom sa strácajú aj europoslanci, nieto ešte “normálni” ľudia… Legislatíva každej krajiny predsa postačuje na všeobecnú ochranu zákona…

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA