Merkelová podporila Draghiho výzvu na uzavretie paktu pre rast

Prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi vyzval vlády eurozóny k preformovaniu ekonomík a uzavretiu paktu pre rast. Podporilo ho Nemecko, ktoré popiera obvinenia, že podporuje len úsporné opatrenia.

“Máme fiškálny pakt a myslím si, že by sme mali mať aj pakt pre rast,” povedal Draghi počas svojho vystúpenia v Európskom parlamente. Vlády eurozóny vyzval k vykonávaniu štrukturálnych reforiem tak, aby pomáhali generovať rast. ECB sa bude na druhej strane snažiť udržať stabilitu cien.

“Robíme všetko, čo môžeme pre rast? Nie je to našou úlohou. Našou úlohou je zabezpečovať cenovú stabilitu a tak prispievať k rastu. A myslím si, že to plníme.”

Slová šéfa ECB podporila aj Angela Merkelová. Aj podľa nej Európa potrebuje rast cez štrukturálne reformy.

Stanovisko nemeckej kancelárky reflektuje výzvy víťaza prvého kola francúzskych prezidentských volieb Françoisa Hollandea, ktorý avizoval, že ak bude zvolený bude žiadať, aby fiškálna zmluva obsahovala doložku propagujúcu rast. Nemeckí poslanci už v pondelok naznačili, že sú pripravení na „kozmetické úpravy“ fiškálnej zmluvy.

„Môžeme do nej vložiť odsek o raste. Takto bude Hollande môcť doma povedať – zaistil som, že sa fiškálny pakt zaoberá aj rastom. Ide o rétorické záležitosti, môžeme to urobiť,“ uviedol v pondelok Andreas Schockenhoff, podpredseda skupiny CDU/CSU v nemeckom Bundestagu (dolná komora nemeckého parlamentu).

Hollande chce presadzovať aj vytvorenie eurobodnov, ktoré by sa však využívali na financovanie priemyselných infraštruktúrnych projektov a nie na financovanie rozpočtov. Rovnako podporuje myšlienku zavedenia dane z finančných transakcií. Okrem toho vyzýva Európsku investičnú banku k vyššej aktivite zameranej na tvorbu pracovných miest.

Vytvorenie programu na podporu rastu chce aj slovenský premiér Robert Fico. Potvrdil to počas svojej utorkovej návštevy v Bruseli po stretnutí s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom. „Nie je možné ozdravovať verejné financie bez zdravého hospodárskeho rastu,“ zdôraznil predseda vlády (EurActiv, 25/04/2012).

Ekonomické vyhliadky sa totiž neustále zhoršujú. Hospodárstvo by malo v recesii zotrvať až do druhej polovice tohto roka (EurActiv, 26/04/2012).

Podľa Draghiho sú výhľady zmiešané, očakáva, že Európe pomôže vonkajší dopyt a nízke úrokové sadzby ECB.

Zároveň však pripustil pretrvávajúce riziká spojené s dlhovou krízou a jej dôsledkov pre reálnu ekonomiku. V súčasnosti však panuje relatívny pokoj. Výnosy španielskych aj talianskych dlhopisov sú pod úrovňou 6 %. Pri 7 % štáty v minulosti museli žiadať o pomoc.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA