Mŕtva či polomŕtva?

Osud Európskej ústavy naďalej zostáva nejasný, keďže európski lídri sa nevedia zhodnúť na jej ďalšej podobe. Každopádne sa zhodli na tom, že Ústava dostane ďalší rok na „analýzu“.

 

Krátka správa

Lídri EÚ zo stredo-pravého politického spektra sa už pred summitom zhodli na tom, že Európa by sa mala posunúť z „obdobia reflexie” do „obdobia analýzy“.

Vo štvrok večer, 15. júna mnohí lídri zhromaždení na summite v Bruseli označili Európsku ústavu v jej súčasnom stave za „mŕtvu“.

Británia, FrancúzskoHolandsko požadujú, aby Ústava dostala nielen nové meno, ale aj nový obsah. Druhá skupina krajín na čele s Nemeckom chce, aby bola konečná verzia Ústavy čo najpodobnejšia tej, ktorú minulý rok v lete priamo odmietli francúzski a holandskí občania v referende. Británia preferuje čo najmenej obsažnú Ústavu, ktorá bude „bezzubá“ a nebude musieť poriadať o jej prijatí referendum.

Financial Times v tejto súvislosti napísali, že summit pripomínal scénu z nemočničného oddelenia – pacient alias Ústava bezvládne leží na lôžku so smrťou na jazyku, zatiaľ čo dve skupiny jeho príbuzných sa nad ním hádajú o dedičstve.

Rakúsky kancelár a súčasný predseda Európskej rady Wolfgang Schüssel by mal v piatok vydať komuniké, ktoré vydláždi cestu prepracovanej Ústave s časovým harmonogramom jej prijatia. Malo by sa tak stať do konca roku 2008. Wolfgang Schüssel povedal: „Podstata Ústavnej zmluvy je dobrá, a preto by mala zostať „živá”. 

Bývalý predseda Európskej komisie a súčasný taliansky premiér Romano Prodi na margo Ústavnej zmluvy povedal: „Skutočná diskusia o Ústave môže začať až za Nemeckého predsedníctva a po ďalších francúzskych voľbách”. Nemecko bude predsedať Únii v prvej polovici roka 2007 a francúzske prezidentské voľby sa budú konať na jar 2007.

Mnohí sa zhodujú, že kľúčové časti 324-stranovej Ústavy by mali zostať zachované. Jedná sa o vytvorenie inštitútu európskeho prezidenta a ministra zahraničných vecí, zjednodušenie hlasovacieho systému, či zníženie počtu členov Európskej komisie.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA