Nad summitom sa vznáša duch Ústavy

Na summite Európskej rady 15.-16. júna budú lídri Európskej 25-ky diskutovať najmä o budúcnosti Európskej únie vo svetle zablokovanej Ústavnej zmluvy.

 

Krátka správa

Predseda Európskej rady, rakúsky predseda vlády Wolfgang Schüssel by si želal, aby si Únia stanovila časový plán na vyriešenie problémov a prijala opatrenia nevyhnutné pre lepšie fungovanie škrípajúcich inštitúcií. Únia by mala zvážiť vytvorenie postu európskeho prezidenta, ministra zahraničných vecí, či zjednodušenie hlasovacieho systému. Počet hlasov by priamo odrážal počet obyvateľov štátu. Zo zmeny hlasovania by najvýraznejšie profitovalo Nemecko, ktoré sa usiluje urýchliť reformné procesy, ktoré sa snažia brzdiť najmä Británia a Francúzsko.

Britský premiér Tony Blair a francúzsky prezident Jacques Chirac sa minulý týždeň dohodli, že spoločne podporia predĺženie obdobia reflexie, ktoré je odpoveďou na odmietnutie Ústavnej zmluvy v dvoch zakladajúcich krajinách EÚ.

Únia by sa mala zjednotiť aj na slovníku, ktorý obsahuje také výrazy ako „absorbčná kapacita”. Ten sa vzťahuje na vstup Turecka do Únie, ohľadom ktorého sú lídri nejednotní. Rakúsky kancelár Schüssel, ktorý je skeptický čo sa týka vstupu Turecka do Únie, rovnako ako nemecká kancelárka Angela Merkelová chce, aby Turecko vstúpilo do Únie až vtedy, ak ho tá bude schopná „absorbovať”. Odporcovia tohto postupu považujú „absorbčnú kapacitu” za neférové kritérium predstavujúce bariéru, ktorá je mimo dosahu žiadateľských krajín.

Predseda Európskeho parlamentu Joseph Borrell môže prísť na summite, aj napriek varovaniam, s návrhom, aby sa sídlom Európskeho parlamentu stal výlučne Brusel (pozri EurActiv.sk 29. mája 2006).

Hlavným záverom Rakúskeho predsedníctva bude snaha, aby Únia ďalej fungovala na základe existujúcich zmlúv, ale mala by sa zamerať na vyriešenie inštitucionálnych otázok v horizonte troch rokov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA