Nemecká kancelárka za oživenie Európskej ústavy

Úsilím Nemecka počas jeho predsedníctva v prvej polovici roku 2007 bude oživenie Európskej ústavy.

 

Krátka správa

Podľa tlačovej správy uverejnenej v Die Welt, kancelárka Angela Merkelová vo vládnej deklarácii 11. mája 2006 zadefinuje priority nemeckého predsedníctva. Už teraz sú známe tri priority:

  • Energetická politika. 3. apríla sa konal prvý zo série národných summitov zameraných na predefinovanie nemeckej energetickej politiky. Mnoho ministrov a iných vysokopostavených politikov, zväčša z radov Merkelovej kresťanských demokratov, sa aktívne podieľa na zmene nukleárnej politiky bývalej červeno-zelenej vlády.

  • Zacielenie na región Kaukazu. Merkelová je viac ochotná angažovať sa v ruskej sfére vplyvu ako bol jej predchodca. Vláda pod jej vedením plánuje urobiť z Kaukazu cieľ „novej východnej politiky“ EÚ. Očividné je v tomto prípade aj spojenie s energetickou agendou.

  • Oživenie diskusie o Európskej ústave. Nemecko je ako najväčšia krajina Únie považované za vhodného sprostredkovateľa pri diskusii o odblokovaní Európskej ústavy. Nemci sa sami stávajú čoraz skeptickejšími v subjektívnom vnímaní rastúceho vplyvu EÚ na ich krajinu. Francúzske prezidentské voľby, ktoré sa budú konať v júni 2007, teda ku koncu Nemeckého predsedníctva, znamenajú, že nemecká vláda príde na väčšiu časť svojho predsedníctva o svojho najdôležitejšieho spojenca.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA