Nemeckí sociálni demokrati podporujú celoeurópsku daň

Nový politický manifest nemeckých sociálnych demokratov žiada zavedenie európskej dane, ktorá by podporila „sociálnu rolu“ EÚ.

 

Krátka správa

Nemecká sociálnodemokratická SPD, súčasť vládnej veľkej koalície, žiada v novom politickom manifeste vytvorenie európskej dane, ktorá by financovala sociálnu úlohu Európskej únie. Únia a posilnený európsky sociálny model sú, podľa SPD, pozitívnou odpoveďou na výzvy globalizácie. Manifest predstavil nový predseda strany Beck ako začiatok debaty o budúcej programovej orientácii SPD. Definitívnu podobu má dokument dostať v roku 2007.

Argumenty za zavedenie európskej dane ako zdroja financovania spoločného rozpočtu oživilo dlhé rokovanie o finančnej perspektíve na roky 2007-2013, kde sa proti sebe postavili rozširujúce sa úlohy EÚ a znižujúca sa ochota členských krajín prispievať do spoločného rozpočtu.

Podľa argumentov jej obrancov by takáto európska daň okrem iného umožnila lepšie predvídanie, a tým aj plánovanie budúcich výdavkov Únie. Jej vytvorenie podporuje aj vláda Rakúska, ktoré stojí tento polrok na čele EÚ. Väčšina členských krajín je však stále proti takejto myšlienke. Varovanie vyslovila v tejto súvislosti nedávno aj komisárka pre rozpočet Dalia Grybauskaite (EurActiv.sk, 19. apríl 2006).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA