Nemecko by nemalo byť príliš optimistické

Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú upozorňujú európski lídri z prílišného optimizmu vo veci znovuoživenia Európskej ústavy.

 

Krátka správa

Angela Merkelová viackrát vyhlásila, že Nemecko má ambíciu vrátiť problém s Európskou ústavou späť na stôl počas svojho predsedníctva. Nemci budú Únii predsedať podľa rotačných pravidiel v prvej polovici roka 2007.

Luxemburský premiér Jean-Claude Junker povedal francúzskemu denníku Le Figaro, že je veľmi pravdepodobné, že Merkelová bude na konci predsedníckeho obdobia sklamaná. Voľby v krajinách, ktorých občania odmietli Euroústavu priamo v referende, sa budú konať len pár týždňov pred koncom nemeckého predsedníctva. Aj napriek tomu, že nemecko-francúzke spojenectvo je pre Európu veľmi dôležité, Junker od neho príliš veľa nečaká.

Junker zároveň povedal, že sídlo Parlamentu by malo zostať aj v Bruseli, aj v Štrasburgu a nemal by sa jednoducho celý presunúť do Bruselu. Je to podľa neho symbol, ktorý predstavuje EÚ a stelesňuje francúzko-nemecké zmierenie.

Podpredseda Komisie Günter Verheugen sa o ďalšom osude Ústavy vyjadruje tiež len veľmi opatrne. Únia by sa nemala s Ústavou ponáhľať. Nemeckej kancelárke Merkelovej cez nemecký denník Handelsblatt „odkázal”, že by bolo veľmi rozumné, keby „nevyvolávala prehnané nádeje”. Zároveň vyhlásil, že ak je niekto schopný znovu rozbehnúť pribrzdený vlak Euroústavy, je to práve Nemecko. Proces však treba správe načasovať a Verheugen uprednostňuje pomalšie tempo. Urýchlenie by mohlo Ústavu definitívne „zabiť”.

Podľa jeho názoru „príde lepšia zmluva, než je tá súčasná. Nikto ale nevie povedať, či sa bude volať ústava, alebo nie”.

Na rozdielne názory na Ústavu medzi európskymi lídrami poukazuje vyjadrenie rakúskeho kancelára Wolfganga Schüssela. Ten naopak vyžaduje rýchlejšie riešenie problému s Ústavou a čo naskoršie rozhodnutie o jej ďalšom osude. „Bolo by veľmi rozumné, keby sme boli schopní prijať konečné rozhodnutie do konca roka 2007, respektíve na začiatku toho ďalšieho, aby mohla byť načas ratifikovaná”. Ústava by mala začať platiť spolu s novým Európskym parlamentom a novou Komisiou.

Na margo súčasnej podoby Ústavy sa vyjadril nasledovne: „Nemáme lepší text a bude veľmi ťažké nejaký nájsť”.

Fínsko, ktoré bude predsedať EÚ od 1. júla tohto roku, chce znovu začať rokovať o Európskej ústave a pokračovať v procese jej ratifikácie. Jednoduché predĺženie obdobia reflexie, nie je dostatočné. Ústava teda bude jednou z priorít Fínskeho predsedníctva a jeho konečná agenda by mala byť známa koncom júna. Oficiálna webstránka Fínskeho predsedníctva bude spustená 31. mája 2006 na www.eu2006.fi.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA