Niektorí poslanci strácajú s Írmi trpezlivosť

Konzervatívni europoslanci dnes varovali pred vážnými dôsledkami, ak írska vláda nebude schopná prísť s konkrétnym plánom. Podľa Elmara Broka a Méndez de Viga by mal Dublin povedať, čo očakávajú írski voliči od zvyšku Únie pred tým, než by o Lisabonskej zmluve boli ochotní hlasovať znovu. Ešte pred voľbami do EP.

Poslanci zo stredopravej frakcie v Európskom parlamente EPP-ED Iñigo Méndez de Vigo zo Španielska a Elmar Brok z Nemecka dnes novinárom v Brusueli povedali, že ich obavy narástli od nedávnej návštevy írskeho ministra zahraničných vecí v EP (EurActiv, 07/10/08).

Poslancov znepokojuje, že Írsko ustúpilo od skoršieho záväzku, prísť s návrhmi riešenia po neúspešnom referende už v októbri. Írsky šéf diplomacie údajne  povedal, že Írsko podá na summite EÚ 15. októbra len “obraz toho, ako vyzerá situácia”. To sa nepáči poslancom, kedže podľa záverov Rady zo 17. júla, Írsko malo zvážiť ďalšie kroky práve do októbrového summitu.

“Obávame sa, že nebudú predložené žiedne (návrhy na) riešenia, tak ako bolo sľúbené v júli. Návrh východiska zo súčasnej situácie sa bude prezentovať až v decembri. Obávame sa, že to bude príliš neskoro na to, aby Lisabonská zmluva vstúpila do platnosti pred európskymi voľbami”, povedal Méndez de Vigo.

“Čas hrá proti nám”, dodal španielsky europoslanec. “V čase krízy potrebuje Európa inštitúty z Lisabonskej zmluvy tak rýchlo, ako to je len možné”. Obáva sa tiež, že sa Lisabonská zmluva stane volebnou témou a tým zatieni v kamapni iné otázky, ktoré sú dôležité pre občanov.

Elmar Brok tiež spomenul potenciálne nebezpečnú situáciu v Británii, kde konzervatívci, ktorí sú mimochodom tiež členom skupiny EPP-ED, by mohli po nasledujúcich voľbách prísť k moci a stiahnuť ratifikáciu Lisabonskej zmluvy.

“Verím, že v nasledujúcich desiatich rokoch nebude v Británii možná žiadna ratifikácia. Nič, čo prináša väčšiu zmenu. Ak nedosiahneme toto, nedostaneme nič”, povedal Brok.

Poslanci sú naopak optimistickí, pokiaľ ide o ratifikáciu zmluvy v Českej republike a v Poľsku. Hoci si myslia, že je potrebné, vyšetriť pozadie kampane proti zmluve, nepovažujú to za najdôležitejšiu otázku (EurActiv, 23/09/2008).

Poslanci dali tiež najavo, že sú flexibilní pokiaľ ide o pridanie deklarácií k Lisabonskej zmluve, ktoré by odstránili írske pochybnosti, no majú jasno v tom, že text zmluvy by sa nemal otvárať.

Na základe otázky EurActiv-u, Elmar Brok potvrdil, že Rada EÚ by sa mohla rozhodnúť ponechať súčasný systém – jedna krajina, jeden komisár.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA